2012 Yıl Sonu Dolar Beklentisinde Yükselme Yaşandı

Paylaş 2012 yılı Mart ayı 2. Dönem beklentileri hakkında yapılan Merkez Bankası anketi sonuçları, beklentilerin yıl sonuna dek yükseleceğinin işaretini...

2012 yılı Mart ayı 2. Dönem beklentileri hakkında yapılan Merkez Bankası anketi sonuçları, beklentilerin yıl sonuna dek yükseleceğinin işaretini vermiş oldu.

Yıl Sonu TÜFE Beklentisi Yüzde 7,22 Oldu

Merkez Bankası tarafından yapılan ve açıklanan söz konusu beklenti anketine göre Mart ayının 1. Dönem TÜFE beklentisi % 7,20  seviyesinde seyretmişti. Mart ayının ikinci dönemine gelindiğinde bu oranın yüzde 7,22 ‘ye yükseldiği görüldü.

Dolayısıyla Cari Açık Beklentisi de Yükselmiş Oldu

Açıklanan söz konusu oranların cari açık oranına yansıması da yükseliş arz ediyor. Mart ayı 1. Dönem anketinde yıl sonu için beklenen cari açık 63 milyar 135,2 milyon dolar civarındaydı. İkinci dönem anketlerine göre ise bu beklenti 63 milyar 940 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Yıl Sonu Dolar Kurunda Artış Bekleniyor

Henüz yıl sonu beklentileri için uzun bir zaman olsa da mevcut piyasa gelişmeleri, yıl sonunda dolar kurunun artış göstermesini bekliyor. Buna göre Mart ayının 1. Dönemi içerisinde beklenen yıl sonu dolar kuru 1,7938 TL iken mevcut ikinci dönem şartlarına göre 1,8036 TL ‘ye yükselmiş oldu.

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla Beklentisinde Değişiklik Yok

Bu gelişmeler paralelinde değişiklik arz etmeyen tek beklenti, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) oldu. 2012 yılı Mart ayının 1. Dönem anketinde % 3,6 oranında belirlenmiş olan GSYH beklentisi, Mart ayı 2. döneminde de aynı oranda kalmaya devam etti.

İlgili Yazılar :