2013 Birikim Yılı Olacak

Paylaş ING Grubu Avrupa’nın 14 ülkesinde toplamda 14 bin kişilik bir anket yapıyor. Bu anket, 2013 yılından beklentiler hakkında. Yapılan...

ING Grubu Avrupa’nın 14 ülkesinde toplamda 14 bin kişilik bir anket yapıyor. Bu anket, 2013 yılından beklentiler hakkında. Yapılan ankete göre çoğunluk için 2013 yılından beklenen şeylerde en ön planda finansal kararlar, yani birikim yapmak, birikim hesabı açtırmak gibi seçenekler var. Tasarruf yapmak o kadar ön plana geçmiş durumda ki kilo almak ya da kötü alışkanlıklardan vazgeçmek gibi unsurları bile geri planda bırakmayı başardı.

Akbank Esnek Birikim Hesabı 

Birikim Beklentileri Yaşa Göre Farklı

Ekonomik planlar tabi ki yaşlara göre değişiklik göstermiş. 35 yaşından küçük olanlar için 2013 yılı ile ilgili hedefler öncelikli olarak para biriktirmek. 35 – 54 arası kişiler ise “borçları ödemek” ile ilgili beklenti ve planlar içinde. 55 yaş üstü kitle de parayı yönetmek ve bir yandan da kontrollü harcamak istiyor. Alınan sonuçlara göre 35 yaş altı kitle ileri vadedeki ekonomik hedeflerine ulaşmak için para biriktirmek yani vadeli mevduat hesabı açtırmak, 35 – 54 arası kitle ise konut kredisi gibi türlere kredi başvurusu yapmak isteyecek.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat 

Türkiye’nin Ekonomik Durumu

Ankete katılan Türkiye kitlesi içerisinde % 42 gibi bir orana sahip kitle, herhangi bir ekonomik plana ve karara sahip değil. % 49 ise 2013 yılında sadece parayı daha iyi yönetmek istiyor.

Uzmanlar ise bütçe yönetimi için özellikle 2013 yılı içerisinde ev almak, araba almak, düzenli borç ödemek gibi seçenekler yanında her ay en az 100 – 200 TL gibi bir tutar ile birikim yapmak seçeneklerini tavsiye ediyorlar.

Siz de vadeli mevduat hesabı açtırmak ya da diğer yatırım araçları ile yatırım yapmak istiyorsanız, birikim hesabı ve en uygun mevduat faiz oranları için Hangimevduat.com mevduat hesaplama sayfasında sizleri bekliyor.

 

İlgili Yazılar :