2014 Altın Fiyatları Nasıl Gidiyor?

Paylaş Yatırım araçları ve piyasalar açısından değerlendirmeler yapmak için yılın ilk çeyreği geride kaldı. Peki altın piyasaları bu yıl nasıl...

Yatırım araçları ve piyasalar açısından değerlendirmeler yapmak için yılın ilk çeyreği geride kaldı. Peki altın piyasaları bu yıl nasıl gidiyor?

2014 altın fiyatları, geride bıraktığı en kötü yıllardan olan 2013 yılının ardından yıla iyi başlasa da ulusal ve küresel sebepler nedeniyle durum değişmeye başladı.

Ziraat Bankası Vefalı Hesap Avantajları 

Altın hesabı açtırmak, altın yatırımı yapmak gibi amaçlarla altın fiyatlarını takip edenlere yılın ilk çeyreğini şu maddelerle özetleyebiliriz:

Altının ons fiyatı yıla yüksek seviyelerle başlamıştı. Ancak Çin’den gelen fiziki talebin sonrasında Kırım meselesi nedeniyle yaşanan siyasi ve askeri gerginlik nedeniyle 17 Mart’tan bu yana altın fiyatlarında düşüşler söz konusu oldu.
Altın  yatırımı yapanlar için bu düşüşler, söz konusu tarihten bu yana % 7,5 oranında kayıp anlamına geliyor.
Altın fiyatları hesaplama açısından basit bir hesap yapmak gerekirse söz konusu kayıp, 2013 yılının kapanışına göre halen % 7 oranında prim sahibi. Yani henüz 2013’ten daha kötü hale gelmiş değil.
FED Başkanı Janet Yellen ‘in konuşmalarından sonra yatırımcılar altın fonlarından çekildi ve hisse senedi alımına yöneldi.
Altın uzmanları bu durumun üzerine azalan jeopolitik risklerle birlikte 1300 dolar desteğinin aşağı yönlü kırıldığını belirtiyor.
Altın tahminleri ise en azından şu süreç için altının ons fiyatında 1287 dolar seviyesinin altında kalındığı sürece sırayla 1275 ve 1263 dolar desteklerinin gündeme gelebileceği yönünde.

Altın haberleri ve anlık altın fiyatları Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :