2014’ün En Çok Kazandıran Yatırım Aracı

Paylaş Yatırım yapmak ve parasını değerlendirmek isteyenler için 2014 yılı zorlu bir yıl oldu. Piyasalardaki dalgalanmalar, küresel gelişmelere paralel olarak...

Yatırım yapmak ve parasını değerlendirmek isteyenler için 2014 yılı zorlu bir yıl oldu. Piyasalardaki dalgalanmalar, küresel gelişmelere paralel olarak yaşanan ani düşüşler ve artışlar derken 2014’te hangi yatırım aracının yatırımcısına ne kazandırdığı da merak ediliyor.

Yatırım araçları arasında bir inceleme yapıldığında yıl genelinde hangi yatırım aracının en çok kazandıran olduğu ile ilgili olarak aşağıdaki veriler göze çarpıyor.

Tasarruf Etmek İçin Neler Yapmalıyız?

2014’ün en çok kazandıran yatırım aracı ile ilgili veriler şöyle:

  • Döviz yatırımı konusunda bir önceki yılın sonundaki verilere bakıldığında dolar fiyatının 2013 sonunda 2,150 TL, 2014’ün sonunda ise 2,334 TL olduğu görülüyor ki bu da yüzde 8,16 oranında bir artış anlamına geliyor.
  • Altın yatırımı açısından bakıldığında Cumhuriyet altını fiyatı 2013 yılının sonundaki rakamlarına göre yüzde 6,02 oranında bir kayıba uğrayarak 599 TL ile bu yılı kapattı.
  • 24 ayar külçe altın için sunulan gram altın fiyatı geçen yıla göre yüzde 11,97 oranında düşüş yaşadı.
  • Borsa yatırımı yapmak isteyenler için Borsa İstanbul kapsamında işlem gören hisse senetleri geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 26,43 oranında değer kazanmış oldu.
  • BIST 100 endeksi hisse senetleri bu artış ile 85.721,13 puana yükseldi ki geçen yılın sonunda bu puan 67.801,73 idi.
  • Bu verilere bakıldığında her ne kadar altının yıl içinde değer kazandığı göze çarpsa da yılın en çok kazandıranı olarak borsa yatırımı liste içerisinde öne çıkıyor.

Vadeli hesap faizleri arasında Hangimevduat.com mevduat hesaplama aracı ile incelemeler yaparak en güncel verilerle yüksek faizli mevduat seçeneklerine ulaşabilir ve güvenle mevduat yatırımı yapıp faiz geliri elde edebilirsiniz. 

İlgili Yazılar :