ABD Krizi Gerçekten Bitti Mi?

Paylaş ABD borç krizi, Türkiye’de Kurban Bayramı günlerine denk geldiği için gerek gündemde, gerekse piyasalarda henüz tam anlamıyla hissedilmedi ve...

ABD borç krizi, Türkiye’de Kurban Bayramı günlerine denk geldiği için gerek gündemde, gerekse piyasalarda henüz tam anlamıyla hissedilmedi ve pek de dikkat çekmedi. ABD borçlanma tavanı ile ilgili olarak yapılan tartışmalar, tam da Kurban Bayramı tatiline denk gelmiş, borçlanma tavanına ulaşan ABD Hazinesi için taraflar pazarlığa oturmuştu.

ABD Borç Tavanında İyi Haber

ABD krizi” olarak da kamuoyunda yer alan bu gelişmeler, bazı devlet dairelerinin kaapatılmasına, işten çıkarmalara ve 17 Ekim’e kadar tavan yükseltilmezse ABD Hazinesi tarafından vadesi gelen bonoların itfasının yapılamaması riskine sahne olmuştu. Neyse ki bir anlaşmaya varıldığı açıklandı. Piyasaları rahatlatsa da uzmanlar, bu gelişmenin ABD krizi için bir son olduğunu düşünmüyorlar.

ABD Borç Krizi Devam Edebilir

Ekonomik kriz riskinin şimdilik geçtiğini ancak bunun “şimdilik” olduğunu ifade eden uzmanlar, borçlanma tavanı uygulamasının 7 Şubat’a kadar askıya alındığını, bu süreye kadar ABD hükümetinin istediği kadar borçlanabileceğini ve eğer bu süreçte bir çözüm çıkmazsa aynı sürecin tekrarlanacağını ifade ediyorlar.

ABD Merkez Bankası, yani kısa adıyla FED de ay sonunda gerçekleşecek para politikası toplantısı ile piyasaları yeniden gerecek. FED’in bu toplantıda tahvil alım oranını azaltmadan devam alması ihtimali var.

Ekonomi haberleri, piyasalar, altın fiyatları, mevduat faiz oranları, mevduat hesaplama ve çok daha fazlası 7/24 anlık olarak Hangimevduat.com ‘da.

 

 

 

İlgili Yazılar :