Altın Almak İçin En Uygun Zaman Şimdi mi?

Paylaş 2011 yılının son yarısı ile 2012 yılının ilk çeyreği arasında popüler ve avantajlı bir yatırım aracı haline gelen altın...

2011 yılının son yarısı ile 2012 yılının ilk çeyreği arasında popüler ve avantajlı bir yatırım aracı haline gelen altın seviyesindeki düşüşler,  tüketiciyi umutlandırıyor. Peki bu düşüşler iyiye mi işaret? Altın almak için doğru bir dönemde miyiz?

Dolardaki Güçlenmeye Rağmen Altın da Gerileyebilir

Son aylarda altın fiyatları oranında görülen bu değişiklikler, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisindeki iyileşmenin küresel bir yansımasıdır, demek yanlış olmaz. Bu iyileşmeye paralel olarak güçlenen Amerikan Doları, altın fiyatının düşmesini sağlıyor. 2012 yılının ilk çeyreği içerisinde toplamda % 5 oranında yaptığı prime rağmen altın, aylık bazda bakıldığında % 7 oranında değer kaybına uğradı.

Dolayısıyla uzmanlar, fiyatlardaki düşüşün devam edeceğini düşündükleri için tüketicilerin mevcut durumda altın almasını önermiyorlar.

Önümüzdeki Aylarda 1,500 TL’ye Kadar Gerileyebilir

Özel bir ekonomi dergisine açıklamalarda bulunan Garanti Bankası Altın Piyasası Uzmanı Alper Kalyoncu da altın fiyatı düşüşündeki temel sebebin, ABD ekonomisinin düzelmesi, doların değer kazanması ve faiz artışı beklentilerinden kaynaklandığını doğruluyor.

Diğer yandan altın fiyatlarının geçtiğimiz dönemlerde 1,700 TL’lerden döndüğünü ve önümüzdeki 1-2 ay içerisinde 1,500 TL’ye kadar düşüş ihtimali olduğunun altını çizen Kalyoncu, bu dönemde tüketicilere altın alımı önermediklerini açıkladı.

ABD’de Para Genişledikçe Altın Düşecektir

Aynı özel dergiye açıklama yapan Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de ABD’deki ekonomi düzelişi devam ettikçe altın fiyatlarının düşeceğine vurgu yaptı ve yakın vadede altın fiyatlarının  1,645 TL’den öteye geçemeyeceğini beklediklerini söyledi.

İlgili Yazılar :