Altın Almak İsteyenlere İsviçre’den İyi Haber

Paylaş Altın piyasası başta olmak üzere dünya ekonomi piyasası ve altın yatırımcıları ile altın almak isteyenler için günlerdir beklenen referandum...

Altın piyasası başta olmak üzere dünya ekonomi piyasası ve altın yatırımcıları ile altın almak isteyenler için günlerdir beklenen referandum sonuçlandı.

İsviçre altın referandumu, ülkenin önümüzdeki 5 yıl boyunca altın alıp almayacağını belirlemek üzerine yapıldı ve referandumdan hayır oyu çıktı.

Şekerbank Emekli Hesabı Kampanyaları 

Referandumda İsviçre halkının yüzde 76’sı gibi büyük bir kısmı, ret oyu kullandı. Referandumda evet oylarının çoğunlukta olması halinde İsviçre, önümüzdeki 5 yıl boyunca dünya altın üretimi hacminin yarısından fazlası oranında altın almak üzerinde karar vermiş olacaktı.

Küresel altın fiyatları için altın talebinin artması nedeniyle büyük oranda bir artışa neden olacaktı bu karar. Yapılan hesaplara göre eğer İsviçre hayır oyundan daha çok evet oyu verseydi, 5 yıl içinde toplam 1600 ton alacaktı. Bir yıl içinde dünyada üretilen altının toplamda 2700 ton olduğunu göz önüne alırsak bu oranın dünya altın fiyatlarını nasıl artıracağı düşüncesi oldukça yüksek tutarlara tekabül ediyordu.

İsviçre altın rezervi ile ilgili olarak toplam rezervin yüzde 70’inin ülke içinde, yüzde 20’sinin ülke dışındaki bankalarda ve geriye kalan yüzde 10’unun ise İngiltere ile Kanada merkez bankalarında tutulduğu ifade ediliyor. Referandumda aynı zamanda bu altın rezervlerinin ülke içine girmesine de hayır denmiş oldu.

Altın fiyatları alanında aylardır yaşanan düşüş eğilimi ve son yılların düşük seviye rekoru göz önüne alınırsa ve bu hesaba, altın uzmanlarının altın fiyatlarının düşeceği yönündeki yorumlar da eklenirse, altın almak veya altın yatırımı yapmak isteyenler için bu gelişmenin ne kadar olumlu olduğu görülecektir.

Altın fiyatları ve altın haberleri güncel verilerle Hangimevduat.com ekranlarında.

İlgili Yazılar :