Altın Fiyatları Belirsiz

Paylaş Altın, yatırım araçları içerisinde dalgalanma konusunda özellikle son bir yıl zarfında diğer yatırım araçları ile yarışamayacak kadar önde. Son...

Altın, yatırım araçları içerisinde dalgalanma konusunda özellikle son bir yıl zarfında diğer yatırım araçları ile yarışamayacak kadar önde. Son derece büyük değer kayıpları yaşadığı geçen kış ve bahar sezonu sonrası, yaz aylarında dalgalanmalarla birlikte biraz da olsa toparlanan altın fiyatları, FED kararları üzerine Suriye’ye müdahale gündemi ile bir anda tarihi rekorlarla yükselmişti.

İstanbul Altın Rafinerisi Altın Fiyatları 

Altın fiyatları bir süredir sakin seyretse de dalgalanma eğiliminden çıkmış değil. Altın yatırımı yapanlar ya da yapmayı düşünenler kadar altın piyasası içerisindekiler de bu durumdan tedirgin.

İzmir Kemeraltı Çarşısı ‘nda kuyumculuk yapan Aytun Güzelgönül’ün bir özel gazeteye yaptığı açıklamaya göre Amerikan Merkez Bankası yani FED açıklamaları nedeniyle altında bu kadar önemli dalgalanmalar ve belirsizlikler söz konusu.

Altın yatırımı yapmak isteyenlerin de bu belirsizlik yüzünden çekindiklerini ifade eden Güzelgönül, “Altın fiyatlarındaki dalgalanma, günlük ve haftalık bazda bakıldığında hâlâ devam ediyor. Geçen hafta 84 lira olan altının gramı, bu hafta 86 lira civarında. Bu belirsizliğin ana nedeni, FED’in yapmış olduğu açıklamalar. Tabii buna bağlı olarak Çin ve Hindistan’ın altın taleplerinde azalmaya gideceği yönündeki spekülasyonlar da altın fiyatlarındaki düşüşleri hızlandırdı. Belirsizliğin yıl sonuna kadar süreceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FED Kararları Ne Anlama Geliyor?

Altın Yatırımı Düşünenler Uzun Vadeli Plan Yapsın

Altın hesabı başta olmak üzere çeşitli yollarla altın yatırımı yapmak isteyenlere tavsiye olarak kısa değil uzun vadeli düşünmelerini söyleyen Güzelgönül, dalgalanmanın olduğu dönemde en kârlı yatırımın uzun vadeli olduğunun altını çizdi.

Altın mevduatı seçenekleri ve anlık altın fiyatları Hangimevduat.com ‘da. 

İlgili Yazılar :