Altın Fiyatları Düştü, Altına Talep Patladı

Paylaş Altın piyasası küresel anlamda son yılların büyük düşüş süreçlerinden birini yaşıyor. Yılın başından bu yana dalgalanan altın fiyatları ABD...

Altın piyasası küresel anlamda son yılların büyük düşüş süreçlerinden birini yaşıyor. Yılın başından bu yana dalgalanan altın fiyatları ABD Merkez Bankası’nın genişlemeyi durdurma kararının ardından baş aşağı düşüşe geçti.

Altın fiyatları yalnızca küresel altın piyasasında 1150 dolar sınırına gerileyen altının ons fiyatı için özel değil Kapalıçarşı altın fiyatları için de düşüş halinde.

2014 Altın Fiyatlarında Bir İlk Yaşanabilir 

Kapalıçarşı altın fiyatları özelinde yaşanan büyük düşüşler, altın biriktirmek ya da altın yatırımı yapmak isteyen yerli müşteriyi Kapalıçarşı’ya ve kuyumculara yönlendirdi.

Altına talep ile ilgili veriler Kasım ayının ilk gününden bugününe büyük bir altın akımı olduğunu gösteriyor.

Çeyrek altın fiyatının bu ayın ilk iki haftasında 140 TL’nin altına düşmesinin etkisi ile Darphane, geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri teslim etmesi gereken altın teslimatlarını bu haftaya ertelemek zorunda kaldı. Darphane tarafından piyasaya verilen çeyrek altınlarda artan işçilik maliyeti de yeniden olması gereken seviyeye döndü.

Darphane altın üretimi verilerine göre, 1 ile 12 Kasım tarihleri arasında ziynet altın talebi tam 974 bin 685 adetti. Bunların toplam ağırlığı ise yaklaşık 3.2 ton. Yine söz konusu dönemde Ata Lira olarak bilinen altın sikkeye 361 bin 150 adet, yani 2.4 ton talep oldu. Ziynet altın ve altın sikkeye 12 günde gelen toplam talep 1 milyon 335 bin adede yani 5.6 tona ulaştı. 12 günlük altın talebinin tutar olarak karşılığı ise tam 480 milyon lira oldu.

Tam altın için gerçekleşen altın talebi ise 2.2 ton ile en çok talep gören kısım oldu.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Altın haberleri ve anlık altın fiyatları Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :