Altın Fiyatları Hala Gündemde

Paylaş Küresel ekonomi düzeninin bir getirisi olarak pek çok yatırım aracı, dünyadaki gelişmelerden bağımsız değerlendirilmiyor. Altın fiyatları açısından 2012 yılı...

Küresel ekonomi düzeninin bir getirisi olarak pek çok yatırım aracı, dünyadaki gelişmelerden bağımsız değerlendirilmiyor. Altın fiyatları açısından 2012 yılı tam bir “altın” yıl oldu. Şimdi altın hesabı açtırmak, altın yatırımı yapmak, altın mevduatı yapmak gibi seçenekler yatırımcıların kafasında soru işaretleri yaratırken, altının devlet gündeminde olduğuna dair yeni bir haber geldi.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı 

Merkez Bankası tarafından hazırlanan bir tür rapor olan “Türkiye’de Altın” başlıklı not, son derece dikkat çekici bilgiler içeriyor. Türkiye’de altın üretimi için 2011 yılında 24 tona ulaşmış oluşumuz, 2012’nin 8 aylık döneminde 3 milyar dolarlık altın ihracatı gerçekleştiği gibi önemli bilgilerin yanında, dünya ve ülke gündemine ilişkin bazı maddeler de yer aldı.

Altın Kampanyaları Sonuç Verdi 

  • İran’la ekonomik ilişkiler içerisinde altının önemi büyük. ABD tarafından uygulanan İran yaptırımları içerisinde altın ihracatının kapsam içine girmesi de düşünülüyor. Eğer İran’dan gaz ithalatı sınırlandırılırsa Türkiye’de ciddi bir altın arzı riski oluşabilir.
  • Merkez Bankası raporuna göre Türkiye’deki altın stoku 2012 Ağustos itibariyle 2 bin 819 ton. Bunun maddi karşılığı ise 115 milyar dolar. Yapılan hesaplamalara göre Türkiye’de yastık altı altın ortalaması her hanede yarım kilo tutarında.
  • Son bir yıl içerisindeki altın kampanyaları sayesinde 1 yıl içerisinde altın hesabı bünyesine yatırılan tutarlar, 170 ton altın tutarına ulaştı.

Bu durumda bankaların altın mevduat hesapları öne çıkıyor. Siz de altın yatırımı yapmak istiyorsanız, gerek altın kampanyaları, gerek altın fiyatları ve gündeme ilişkin her şeyi Hangimevduat.com altın sayfalarında bulabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar :