Altın Fiyatları Tahminlerinde Önemli İddia

Paylaş Altın fiyatları dizginlenemiyor. Bir aşağı bir yukarı dalgalı seyreden altın fiyatları, genel olarak düşme eğilimi yaşarken Kapalıçarşı altın fiyatları...

Altın fiyatları dizginlenemiyor. Bir aşağı bir yukarı dalgalı seyreden altın fiyatları, genel olarak düşme eğilimi yaşarken Kapalıçarşı altın fiyatları da ne yatırımcıyı, ne kuyumcuyu sevindiriyor. Dolayısıyla piyasada herkesin gözü dünyanın hatırı sayılır altın tahminleri yapan uzmanlarına çevriliyor.

Finansbank Altın Toplama Günleri Sürüyor 

Bu uzmanlardan birisi de “Kahin ekonomoist” olarak tanınan Nouriel Roubini. Geçtiğimiz günlerde son derece önemli tahminlerde bulunan Roubini, bu iddialarını da ciddi gerekçelere dayandırıyor.

Altın Fiyatı 1000 Dolar’a Düşecek

Altın fiyatı 1000 dolara gerileyecek” diyen Roubini’nin bu iddiası altın ons fiyatı için ve 2015 yılı için geçerli. Küresel ekonomi verilerinin iyiye gittiğine işaret eden Kahin ekonomist unvanlı Nouriel Roubini, ABD emlak yatırımlarının bile kârlı olduğunu ve altını getiride geride bıraktığını dile getirerek söz konusu tahminini şu 6 gerekçeye dayandırdı:

2008 ve 2009 düşüşlerinde de görüldüğü üzere altın fiyatı ekonomik, finansal ve jeopolitik risklerden dolayı yükselir ancak bu, güvenli bir altın yatırımı anlamına gelmez.

En iyi altın fiyatı enflasyon riskleri döneminde performans gösterse de merkez bankalarının agresiz genişleme politiklarına rağmen küresel enflasyon düşük durumda ve düşmeye devam ediyor.

Hisse senetleri elde tutana temettü, tahviller de kupon faizi ile gelir sağlar ancak altın bir gelir sağlamıyor.

Nakit ve tahvilde reel kazanç negatifken kârın düştüğü zamanlarda altın alınır ancak şu an böyle bir zaman değil. FED ve diğer merkez bankalar parasal genişlemeyi sıfır faiz politikasını sona erdirmeyi tartışmaya başlıyorlar.

Borçlu ülkeler arasında elinde yüksek altın stokları olanlar borcu azaltmak için bunları satabilirler.

ABD’deki muhafazakar siyasetçiler altını risklere karşı tek hedge aracı olarak gösterirken çok abarttılar.

Altın fiyatları, altın kampanyaları ve altın ile ilgili her şey Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :