Altın İçin Kiralık Kasa Zamanaşımı Yenileniyor

Paylaş Altın yatırımı yapmayı seçen tüketiciler içerisinde, altın için kiralık kasa bulma yoluna gidenleri ilgilendiren bu haber, son derece önemli....

Altın yatırımı yapmayı seçen tüketiciler içerisinde, altın için kiralık kasa bulma yoluna gidenleri ilgilendiren bu haber, son derece önemli. Kiralık kasalarda saklanan altın ve mücevher gibi değerli eşyalar için belirlenmiş olan zaman aşımı süresi değiştiriliyor.

Son Kira Bedelinden itibaren On Yıl

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kiralık kasa özelinde hazırlanan değişiklik ile birlikte, kiralık kasa zamanaşımı süresi olan 10 yıllık süreç, kasa kira bedeli için yapılan son tahsilat tarihinden itibaren başlatılacak.

Ne Değişecek?

Şu anki kasa kiralama uygulamasına göre, kasa kira bedeli en son yirmi yıl önce tahsil edilmiş olsa bile, kasa kiralayan yatırımcı tarafından altın kasası açılmaya devam edildikçe zamanaşımı gibi bir uygulama söz konusu değil. Zira zamanaşımı, kasanın son açıldığı tarih ile birlikte başlıyor.

Ancak yapılması düşünülen yönetmelik değişikliği ile birlikte, kasa açılmaya devam edilse bile durum değişmeyecek ve kasa kira fiyatı son ödeme tarihinin üzerinden on yıl geçmiş ise kasanın açılması mümkün olabilecek.

Bankacılık Kanunu uyarınca, zamanaşımına uğrayan tüm yatırımlar, mevduat, katılım fonu için hak sahibine ulaşılmaya çalışılıyor, ulaşılmazsa ilan veriliyor ve yine başarılı olunmazsa yatırım, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesine geçiriliyor.

BDDK, bankalar ile mevduat hesapları açısından oluşan sorunlar için hesap cüzdanı uygulamasına gidecek. Hesap cüzdanı almak konusunda yetkililer, tüketicileri uyarıyor.

İnternetten Hesap Açtır, Cüzdanı Şubeden Al 

Altın birikimi ve altın fiyatları ile ilgili her şey Hangimevduat.com altın sayfalarında.

İlgili Yazılar :