Altın İthalatında Büyük Rekor

Paylaş Altın fiyatları küresel piyasalarda olduğu gibi yerli piyasada ve Kapalıçarşı altın fiyatlarında da düşmeye devam ediyor. Altın almak için...

Altın fiyatları küresel piyasalarda olduğu gibi yerli piyasada ve Kapalıçarşı altın fiyatlarında da düşmeye devam ediyor.

Altın almak için en uygun zaman dilimlerinden birinde olduğumuz konusunda tüm uzmanların hemfikir olduğu bu süreçte, resmi olarak altın ithalatı da altın kampanyaları için bankalara koşan vatandaşların yaptığı gibi revaçta oldu.

En İyi Birikim Hesabı Seçenekleri 

Altın ithalatı ile ilgili olarak açıklanan veriler, geçtiğimiz ayki ithalatın rekor seviyeye ulaştığı yönünde.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerine göre 2014 Kasım ayı içerisinde yapılan altın ithalatı, 2013 yılının aynı ayına göre yüzde 143,4 oranında artış gösterdi ve 19,3 tondan 46,9 tona kadar yükseldi.

Türkiye altın ithalatı bu veriler ışığında geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre de yüzde 609,7 gibi devasa bir artış gösterdi. Ekim ayı içerisinde altın ithalatı 6,6 ton düzeyinde gerçekleşti.

2014 altın ithalatı için yılın ilk 11 ayında ortaya çıkan veriler ise 119,1 ton altının ithal edildiğini gösteriyor. Yıl bazında bakıldığında bu yılki rakamların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55,9 oranında azalış anlamına geldiğini not düşelim.

2013 altın ithalatı, söz konusu yılın ilk 11 ayı içerisinde 270,7 ton ağırlığında idi.

Altının ons fiyatı alanında yıl boyu yaşanan düşüşlerin bu düşüşte etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Altın haberleri, altın kampanyaları ve anlık altın fiyatları Hangimevduat.com’da.

İlgili Yazılar :