Altın Konseyi’nden Altın Yorumu

Paylaş 2013 altın fiyatları alanındaki önüne geçilemeyen düşüş, yatırımcı ve piyasa uzmanlarını endişeye sürüklemeye başladı. Altın yatırımı için altın almak...

2013 altın fiyatları alanındaki önüne geçilemeyen düşüş, yatırımcı ve piyasa uzmanlarını endişeye sürüklemeye başladı. Altın yatırımı için altın almak isteyenleri bir bakıma sevindiren düşük altın fiyatları, altın birikimi yapmış olanlar için tedirgin edici eşiğe yaklaşıyor.

Altın Hesabı Sevildi, Altın Yatırımı Arttı 

Öte yandan bankalar, yastık altı altın anlayışı yerine bankaların altın hesabı güvencesinde altınlarını saklamak hem de altın yatırımı yapmak isteyenler için sundukları altın günü, altın toplama günleri gibi altın kampanyaları seçeneklerini sunmaya devam ediyor.

Ziraat Bankası Altın Mevduat Hesabı 

Ekim ayında altının ons fiyatı 1742 dolar seviyesinde iken kasım ayında 1719 dolar ve aralık ayında ise 1676 dolar seviyesine kadar çekilerek bugün 1574 dolara kadar geriledi. Dünya Altın Konseyi, dünya çapındaki altın fiyatları ile ilgili geçen ay yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl gerçekleşen altın alım miktarının, son 50 yılda alınan miktardan daha fazla olduğunu açıklamıştı.

New York’ta bulunan Kingsview Management isimli yatırım danışmanlığı şirketinin başındaki isim Philip Silverman, merkez bankalarına işaret etti. Merkez bankalarının altın alımı yaptığı bu dönemde bu duruma karşı durmanın zor olduğunu dile getiren Silverman, Merkez Bankası kurumlarının altın almasını, parasal genişlemeye giden Fed’in karşısında kimsenin hisse senetleri piyasasında savaşamayacağına, aynı şekilde bankaların altın aldığı günlerde kimsenin buna karşı durmasını istemeyeceğine bağladı. Yani, daha özet bir ifadeyle altının dünyadaki uzmanlar, düşüşe geçen altın fiyatları için öncelikle altın alımına geçen merkez bankası kurumlarına bağlıyor.

Altın kampanyaları, altın hesabı seçenekleri, altın fiyatları ve altın gündemi ile ilgili merak ettiğiniz her şey Hangimevduat.com altın sayfasında.

 

İlgili Yazılar :