Altın Satışı İçin Bankalara İzin Geliyor

Paylaş Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yasa tasarısı ile bankalar altın ve ziynet eşyaları için alım ve...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yasa tasarısı ile bankalar altın ve ziynet eşyaları için alım ve satım hakkına sahip olacaklar. Ayrıca Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsaları kapsamında işlem görmekte olan, ölçü ve nitelikleri yetkililer tarafından belirlenecek kıymetli madenler de söz konusu yasa kapsamına alınacak.

Akbank’tan Altın Hediye Çeki ve TL Hediye Çeki

BDDK İnternet Sitesi Yayınladı

Altın satışı ve altın alımı ile ilgili söz konusu yasa taslağı BDDK internet sitesi üzerinden “Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına ve Alacaklarından Dolayı Edindikleri Emtia ve Gayrimenkullerin Elden Çıkarılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” ismi altında yayınlandı.

Taslak Kabul Edilirse Ne Olacak?

Yasa taslağı kabul edilip yürürlüğe girerse kısaca şu durumlar ortaya çıkacak:

  • Kıymetli Madenler Borsaları kapsamına işlem görerek Hazine Müsteşarlığı ya da İstanbul Altın Borsası tarafından standart ve özellikleri belirlenen altın, ziynet altını ve benzeri madenlerin alım satımı, bankalar tarafından gerçekleştirilebilecek.
  • Ayrıca Cumhuriyet Altın Sikkeleri ile ziynet altını alım – satımı ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsaları içerisinde işlem görmekte olan kıymetli madenleri içeren sözleşmelerin alım satımları da gerçekleştirilebilecek.

Altın fiyatları, altın gündemi ve bilmek istediğiniz her şey Hangimevduat.com altın sayfalarında…

İlgili Yazılar :