Altın Son Ayların En Düşük Seviyesinde

Paylaş Altın Ons değeri son ayların en düşük seviyesinde indi. Uluslararası piyasalarda ABD Doları üzerinden işlem gören altın, Euro /...

Altın Ons değeri son ayların en düşük seviyesinde indi. Uluslararası piyasalarda ABD Doları üzerinden işlem gören altın, Euro / Dolar paritesindeki yükselmeye rağmen değer kaybetmeye başladı.

Altının ons fiyatı dün, 31 Ağustos 2012’den beri en düşük seviye olan 1,661 dolara düştü. Bugün ise an itibariyle 1,663 dolardan işlem görüyor.

Altının ons fiyatı Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 3. parasal genişleme kararını açıklamasıyla 13 Eylül’de iyi bir ivme yakalamış ve hızla yükselerek 1.772,85 dolara kadar çıkmıştır. Bu tarihten itibaren istikrarlı bir yükseliş sergileyen altının ons fiyatı 5 Ekim tarihinde 1.796,05 doları görmüş ve yılın zirvesini yapmıştı. Buna göre o tarihten bu yana altın 110 dolarlık bir değer kaybına uğramış oldu.

İstanbul Altın Borsası’nda da altın değer kaybediyor. Uluslararası piyasalara paralel olarak altının kilogram fiyatında 5 Ekime göre %7,5 değer kaybı yaşandı. 

İlgili Yazılar :