Altın ve Dolar Fiyatında Hafta Sonu Atağı

Paylaş Döviz piyasası için dünden beri devam eden artışların ardından yaşanan bugünkü zirve seviyeler, altın piyasası için de geçerliydi. Hafta...

Döviz piyasası için dünden beri devam eden artışların ardından yaşanan bugünkü zirve seviyeler, altın piyasası için de geçerliydi. Hafta sonu arefesinde hem altın hem de dolarda sürpriz ataklar yaşandı.

Ziraat Bankası Vadeli ve Vadesiz Altın Hesapları 

İsviçre Merkez Bankası, bugün beklenmedik bir karar ile euro/frank kuru için uygulanan taban uygulamasına son verdi. Bu kararın ardından küresel piyasalar için yaşanan dalgalanmalar doğrudan dolar fiyatını etkiledi.

Dolar fiyatı, dün yaşanan düşüş ve dalgalanmalarına rdından bugün bir anda 2,32 TL’nin üzerine çıktı. Bu seviyeyi yakalamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası faiz kararlarıyla ilgili sert sözlerinin de etkisiyle 2,33 TL seviyesini aşarak yeni bir artış yakalamış oldu.

Euro fiyatı için her ne kadar bugünlük bir artış görülse de genel seyir itibariyle euro düşüşte. Haftayı 2,69 TL seviyesinde kapattı.

Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Altın piyasası için de durum aynı. Uluslararası piyasalar için yükselişe geçen altının ons fiyatı, doların TL karşısında değr kazanmasının hemen ardından yukarı yönlü harekete geçti.

Altının ons fiyatı 1.274 dolar seviyesine kadar çıkarak 5 Eylül’den beri en yüksek seviyesini gösterirken yurtiçinde de gram altın fiyatı 95,54 TL’ye çıkarak son 10 ayın zirvesini yakaladı.

En popüler altın birimi olan çeyrek altın fiyatı ise bu veriler ışığında haftayı 160 TL seviyesinden kapattı. Hafta bazında bakıldığında çeyrek altın fiyatının 5 günde 7 TL artış gösterdiği de göze çarpıyor.,

Altın ve döviz haberleri anlık verilerle Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :