Altına Japon Desteği

Paylaş Altın fiyatları, Japonya Merkez Bankası’ndan gelen gevşeme adımı sonrasında alımlarını arttırarak son altı buçuk ayın en yüksek seviyesine çıktı....

Altın fiyatları, Japonya Merkez Bankası’ndan gelen gevşeme adımı sonrasında alımlarını arttırarak son altı buçuk ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Amerikan Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nda parasal genişleme hareketleri gelmiş ve bu adımlar altın piyasasına canlılıkla birlikte moral de getirmişti. Bugün ise Japonya’dan gelen gevşeme adımı sonrasında altın, alımlarını arttırdı. Japonya Merkez Bankası’nın varlık alım programını 55 trilyon yene çıkarmasının sonucunda spot altının onsu 1,778 dolar seviyesini geçerek son altı buçuk ayın en yüksek değerine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta FED’in parasal genişleme hareketinin ardından altının ons fiyatı 1,778 dolara kadar çıkmıştı. Bu arada Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Euro’yu korumak için gerek duyulan tüm adımları atacaklarını açıklamasının ardından altının değer kazancı %10’a ulaştı. 

İlgili Yazılar :