Altına Ne Kadar Ödedik?

Paylaş Banka altın hesapları son bir yıl içerisinde 10 milyar lira artarak 26.2 milyar liraya çıktı. Altın fonları ise 2...

Banka altın hesapları son bir yıl içerisinde 10 milyar lira artarak 26.2 milyar liraya çıktı. Altın fonları ise 2 milyar lirayı gördü.

Altın Fiyatları Ne Durumda?

Altın fiyatları büyük küresel ekonomik krizin patladığı 2008 yılından beri yükseliş gösteriyor. Ons fiyatı o günden bugüne 700 dolar civarından 1.800 dolar seviyesine geldi. Bankalar ise bu süreçte altın hesapları oluşturarak hem kazandılar hem kazandırdılar. Son bir yıl içersinde bankaların altın hesapları 10 milyar lira artarak 16 milyar lira oldu.

Altına Yatırım Güvenilir mi?

Altına yatırım son yılların en istikrarlı yatırım şekli halini aldı. Küresel mali kiriz ve gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerdeki dalgalanmalar nedeniyle altın fonları istikrar ve güven için tercih edilmeye başlandı. Sadece bankalar aracılığı ile değil yastık altı yatırım için de altın çok tercih edilirken, sırf bu yıl 64 ton altın düğünlerde takı olarak takılmış durumda. Bu takıların büyük kısmının yastık altı olarak saklandığı ve ekonomiye doğrudan katkı yapmadığı tahmin ediliyor. 

İlgili Yazılar :

Etİketler: