Altının Tırmanışı Durmak Bilmiyor

Paylaş Altın fiyatlarındaki artış, günümüz küresel ekonomi sistemi gereği yalnızca Türkiye’ye özel bir durum değil. Yurtdışında altın fiyatları, tıpkı ülkemizde...

Altın fiyatlarındaki artış, günümüz küresel ekonomi sistemi gereği yalnızca Türkiye’ye özel bir durum değil. Yurtdışında altın fiyatları, tıpkı ülkemizde olduğu gibi durmak bilmeyen bir artış sürecine girdi. Bir ay öncesine kadar 1615 dolar seviyesinde seyreden bir ons ( 31 gram) altın, ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri karşılamaması ile birlikte 1737 dolar seviyesine çıktı.

Altın Fiyatları Bizde Ne Durumda?

Cumhuriyet altını fiyatı, son bir ay içerisinde 50 TL’den fazla bir değer kazanarak rekora imza attı. Mevcut durumda 672 TL olan Cumhuriyet altını, altın yatırımı yapmayı seçen vatandaşları mutlu etmekle birlikte altın talebinin sınırlanmasına da neden oluyor. Altın uzmanları tarafından ortaya konulan öngörülere göre artışın Ekim ayı sonuna kadar devam etmesi muhtemel.

Cumhuriyet’te 700, 24 Ayar’da 100 Sınırı

Türkiye altın fiyatları alanında Cumhuriyet altını fiyatları 700 TL’yi, 24 ayar altın fiyatları ise 100 TL’yi çok uzun zamandır geçmediği için, yaklaşılmakta olan bu fiyat eşiği kritik önem taşıyor. Altın ve Para Piyasaları uzmanlarının önde gelen isimleri, Ekim ayı ortalarından sonra altın fiyatlarının gerilemesini beklediklerini dile getiriyorlar.

Ayrıca artışın, fiziki talep ile ilişkisi olmadığının altını çizen uzmanlar, bütün global artışa rağmen halen 100 TL ve 700 TL direncinin kırılamadığına da dikkat çekiyorlar.

Altın yatırımı, altın hesapları ve altın fiyatları ile ilgili her şey, güncel bilgilerle Hangimevduat.com altın sayfalarında…

İlgili Yazılar :