BES’e 10 Milyarlık Kaynak

Paylaş Bireysel emeklilik sistemi (BES) için yeni bir kaynak yaratacak olan düzenleme sayesinde 10 milyar liralık bir sermaye bekleniyor. Bünyelerinde...

Bireysel emeklilik sistemi (BES) için yeni bir kaynak yaratacak olan düzenleme sayesinde 10 milyar liralık bir sermaye bekleniyor.

Bünyelerinde bulunan personele emekliliğe yönelik bir tahhütte bulunan tüm dernek, vakıf, sandık ve ticari işletmelerin birikimleri bireysel emeklilik sistemine aktarılabilecek. Birikimlerin aktarılmasın için yapılacak taşınmaz malların satışlerı katma değer vergisinden (KDV) muaf tutulacak.

KDV Avantajı

Sektörün uzmanları, BES’e 4’te 1 oranında devlet desteği sağlayacak olan yeni bireysel emeklilik kanunu ile vakıf, dernek ve sandıklara sağlanan KDV avantajı sayesinde, yaklaşık olarak 10 milyar liralık yeni bir kaynak doğacağını belirtiyorlar.

BES’e %25 Devlet Desteği

Kanun ile bireysel emeklilik sistemi değişiyor:Yeni düzenleme gereği devlet, bireylerin sisteme yatırdığı miktarın yüzde 25’i oranında destek sağlayacak. Bu destek oranı yine yasa ile güvence altına alındı. Yani devletten gelen miktar haczedilemez, el konulamaz yada rehnedilmemez.

Kişi Başı 200 Euro Tasarruf Önemli

Uzmanlar yaptıkları açıklamada 2008 yılında ki krizin tasarrufun önemini gösterdiğini vurgulayarak, Türkiye’nin yıllık 91 milyar Euro tasarruf açığını olduğunu hatırlattılar. Bu veriler doğrultusunda vatandaşlarımızın aylık 200 Euro tasarruf etmeleri gerekiyor. 

İlgili Yazılar :