Birikim Hesabı Nedir?

Paylaş Yatırım araçları içerisinde Türk yatırımcının popüler seçenekleri arasında yer alan mevduat hesapları halen yoğun olarak tercih edilmekte. Bankacılık seçeneklerinin...

Yatırım araçları içerisinde Türk yatırımcının popüler seçenekleri arasında yer alan mevduat hesapları halen yoğun olarak tercih edilmekte. Bankacılık seçeneklerinin gelişmesi ile birlikte tüketici ve yatırımcılara bir alternatif olarak sunulan birikim hesabı da avantajlı görünmekle birlikte tam olarak anlaşılmış bir sistem değil. Öne çıkan ayrıntılarını sizlerle paylaşmak için hazırladığımız bu yazıda birikim hesapları alanını daha iyi tanıyacaksınız.

Kredili Mevduat Hesabı – KMH Nedir? 

Birikim Hesabı ile Vadeli Mevduat Hesabı

Bu iki yatırım ve birikim seçeneği uzaktan bakıldığında farksız görünmeseler de ortaya çıkabilecek sonuçlar açısından önemli küçük farkları var. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

  • Birikim hesabı faiz oranları, vadeli hesaplardan farklı olarak günlük bazda işler.
  • Vadeli mevduat hesapları için söz konusu olan vade kısıtlamaları 1 ay veya 3 ay gibi belli bir vade sınırlandırması yaparken birikim hesapları için bu tür bir sınırlandırma olmaz.
  • Vadeli mevduat hesabına para ekleme ya da vadeli mevduat hesabından para çekme gibi durumlarda vadeler bozulur. Oysa birikim hesaplarında oynama yapılsa da vade bozulmaz.

Birikim Hesabı Avantajları Nelerdir?

  • Birikim hesabı faiz oranları, normal faiz oranlarına göre her zaman daha yüksekte seyreder.
  • Birikim hesabı kampanyaları daima belli bir süreç içerisinde geçerli olur ve bir alt limit ile üst limite sahiptir.
  • Birikim hesabında hesap işletim ücreti alınmaz.

Mevduat dünyası, mevduat hesapları ve mevduat kampanyaları ile ilgili her şey Hangimevduat.com mevduat sayfalarında.

İlgili Yazılar :