Birikimlerinizi Değerlendirmek Kullanabileceğiniz Yatırım Araçları

Paylaş Tasarruf etmek, birikim yapmak, toplu birikimlerinizi değerlendirmek ve daha da güçlendirmek için bugünün ekonomik koşullarında düşünebileceğiniz birçok yatırım aracı...

Tasarruf etmek, birikim yapmak, toplu birikimlerinizi değerlendirmek ve daha da güçlendirmek için bugünün ekonomik koşullarında düşünebileceğiniz birçok yatırım aracı seçeneği var.

Tasarruf araçları ya da yatırım araçları olarak da isimlendirilebilecek olan bu seçenekler, yatırım yapmak isteyenlerin anaparalarına, piyasa değerlendirmelerine göre değişebilir. Eğer uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir birikim üzerinden paranızı değerlendirmek istiyorsanız, paranızın iki veya daha çok parçaya ayırarak biden fazla yatırım aracını da kullanabilirsiniz.

Hangimevduat.com olarak ekonomi piyasaları, altın, döviz, mevduat ve d,ğer yatırım araçları alanında yaşanan gelişmeleri, haberleri, bilgileri ve bankaların bu seçenekler için hazırladığı ürün ve kampanyaları 7/24 en güncel verilerle ekrana getirirken yatırım yapmak isteyenler için önemli veriler de paylaşıyoruz.

Yatırım yapmak isteyenler için bu yazıda belli başlı yatırım araçları için yaptığımız sıralamada her bir seçeneği kısa bilgilerle açıklamaya çalışacağız.

Altın Yatırımı

Her ne kadar son yıllarda altın fiyatları ani yükseliş ve düşüşlere sahne olsa da hem son zamanlarda yine en çok kazandıran yatırım aracı seçeneklerinden biri olmaya, hem de Türk halkının geleneksel yatırım aracı olmaya devam ediyor.Altın piyasası ne olursa olsun altın yatırımı her dönemde popülerliğini koruyor.

Bankaların altın mevduat hesabı seçenekleri ile bir yandan değişen altın fiyatları ile birikimler değerlendirken diğer yandan da yastık altı altın şeklinde tabir edilen ve altınların zamanla değerlerinin kaybolmasına, ayarlarının bozulmasına, çalınmasına veya kaybolmasına neden olan geleneksel saklama yöntemleri yerine bir bankanın hesabı ile güvence altına alınması sağlanıyor.

Altın kampanyaları ve hizmetleri ile bankaların altın uzmanlarına altınlarınızı götürerek gram altın cinsinden hemen bir hesap açabilirsiniz.

Döviz Yatırımı

Döviz yatırımı da en popüler seçeneklerden birisi. Özellikle son aylarda artışa geçen dolar fiyatı ve euro fiyatı gibi seçenekler söz konusuyken döviz fiyatları düştüğünde hemen alım gerçekleştirebilir ve fiyatlar yükseldiğinde satarak kâr elde edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Faizleri

Türkiye’de kullanımı en çok sevilen yatırım araçlarından birisi de bankaların sunduğu vadeli mevduat hesabı ürünleri. Her dönemde belli vadelere ve tutarlara en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranları ile gelen bankalar, yeni hesap açtıranlara belirli sürelerde yüksek hoş geldin faizi de sunuyor. Üstelik bir bankanın hesabında olan paranız ile tüm bankacılık işlemlerini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hazine Bonosu – Devlet Tahvili

Bu seçenekler devlet tarafından Hazine Müsteşarlığı yetkisi ile çıkartılan ve bütçe finansmanı sağlamayı amaçlayan borçlanma senetleri olarak tanımlanabilir.

Hazine bonosu, 1 yıldan daha fazla süresli olarak çıkarılan borçlanma senetlerinden oluşurken devlet tahvili de bir yıl ve daha uzun süreli TL ya da döviz cinsindeki iç borçlanma senetleridir.

Bu seçenekler iskontolu veya kuponlu olarak da sunulmakla birlikte kuponlu menkul kıymetler muhafaza edildiği sürece kupon kazancı sağlar.

Özel Sektör Tahvilleri

Finansman bonosu ve özel sektör tahvilleri de devletin yaptığı tasarrufu yapmak amacıyla bu seçenekleri sunar. Aynı yöntemlerle ve sürelerle hazırlanan bu seçenekleri likidite ihtiyacı olduğunda ikincil piyasa üzerinde alım satım yaparak da kullanabilirsiniz.

Borsa Yatırımı ve Hisse Senedi

Her ne kadar büyük şirketlerin ve sermaye sahiplerinin tercihi olsa da borsa yatırımı ve hisse senedi kullanımı oldukça büyük riskler ve dolayısıyla bu riskleri göze alanlara oldukça büyük kazançlar da barındırıyor.

Eurobond

Eurobond yatırımı, uluslararası bir yatırım aracı. Bir devlet veya şirketin kendi ülkeleri haricinden kaynak sağlamak için uluslararası alanda yabancı para birimleri üzerinden, çoğunlukla uzun vadeli olarak, dolayısıyla kuponlu olarak ihraç edilen borçlanma aracı olarak tanımlanabilir.

Güncel Vadeli Mevduat Hesabı Kampanyaları

Hangimevduat.com en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını arayanlara mevduat hesaplama aracı ile 7/24 kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.

İlgili Yazılar :