Burma Bilezikte Altın Artışı Darbesi

Paylaş Altın artışı, yalnızca yatırım dünyası için değil altın ürünleri için de sorun teşkil ediyor. “Adana Burması” adı verilen bilezik türünün satışlarında...

Altın artışı, yalnızca yatırım dünyası için değil altın ürünleri için de sorun teşkil ediyor. “Adana Burması” adı verilen bilezik türünün satışlarında ortaya çıkan bariz düşüş, Adanalı kuyumcuları ve altın üreticilerini üzdü.

“Burma Bileziği Eskisi Gibi Satamıyoruz”

Bu cümle, Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman tarafından kuruldu. Türkiye’nin dört bir yanında bilezik denildiğinde sayılan öncelikli türlerden Adana burmasının, altın fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle eskisi gibi satılmadığını ifade eden Başkan Başman, Hititler’den bugüne kadar tarihi uzanan Adana burması için üzücü bir durum olduğunu dile getirdi.

Adana Burması İşçiliği Düşük Olan Bir Altın Ürünü

Kuyumcular Odası Başkanı Başman, işçilik fiyatının düşük olması nedeniyle özellikle Anadolu şehirlerinde en çok tercih edilen bilezik türlerinden biri olan Adana burmasının kolay şekilde satılabildiğini ve satılması halinde satıcıya fazla kayıp yaşatmadığını ifade etti.

“Eskiden Günde 1 Kilo Satılırdı, Şimdi Haftada 1 Kilo Satılıyor”

Buna karşılık eskisi kadar kolay satamadıklarından yakınan Başman, 10 sene öncesine kadar bir gün içinde yarım kilo, hatta 1 kiloya yakın Adana burması satan kuyumcuların olduğunu, şimdi ise bir haftada bile bu kadar satılmadığını dile getirdi.

Altından Yakın Vadede Ümit Yok

Yatırım uzmanları, altın piyasasından yakın vadede de pek ümitli değiller. Geride bıraktığımız günlerde küçük yatırımcıları bilgilendirmek için açıklamalar yapan bazı uzmanlar, yakın vadede en risksiz yatırımın nakit olacağı üzerinde duruyor. Konuyla ilgili haberi “Uzmanlar Bu Yaz Nakit Yatırımını Öneriyor” başlıklı haberimizden okuyabilirsiniz.

Avantajlı ve bütçenize en uygun altın fiyatları Hangimevduat.com’da.

İlgili Yazılar :