Çin Borsasındaki Çöküş ile Piyasalarda Deprem Yaşandı

Paylaş Haftalardır yerel piyasalarda yaşanan sarsıntıların ve özellikle dövizdeki büyük artışın sancısı dinmeden piyasalarda bugün Çin borsası etkisi yaşandı. Çin...

Haftalardır yerel piyasalarda yaşanan sarsıntıların ve özellikle dövizdeki büyük artışın sancısı dinmeden piyasalarda bugün Çin borsası etkisi yaşandı.

Çin Borsası’nda bugün meydana gelen 8,5 oranındaki deprem, tüm dünya piyasalarını olduğu gibi Türkiye’yi de etkiledi.  Özellikle Borsa alanında yaşanan düşüşler, dolaylı olarak döviz ve altına da yansıdı. Oldukça ciddi bir düşüşle açılan Amerikan Borsaları’nın daha sert düşüşlere tanık olması, bu konudaki en büyük etken.

Yaşanan Çin depremi sonrasında Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftanın son günü 74 bin puan altına kadar düşen BIST 100 endeksinin ardından bugün yüzde 1,57 oranındaki düşüş sonrası 72 bin 638,68 puanla güne başlayarak güç içerisinde daha da düştü.

Yaşanan gelişmelerin ardından gün kapanışı itibariyle dolar fiyatında son durum  TL karşısında değer kazanımına devam etmesi ve 2,92 TL’lik seviyesi oldu. Gün bazında yaşanan bu düşüşün bir eğilim olarak değerlendirilmesi için henüz erken.

Euro fiyatında son durum ise tarihi bir zirve olarak karşımıza çıkıyor ve Euro fiyatı bugünü 3,39 TL seviyesinde geride bırakıyor.

Yaşanan gelişmelerin ardından altın piyasasında son durum ise yüzde 1,64’leri aşan genel bir düşüş olarak tablolarak yansıdı.

Gram altın fiyatı günü 112 TL satış fiyatı olarak geride bırakırken çeyrek altın fiyatı 185 TL’den satılıyor.

Yarım altın fiyatında son durum 370 TL olarak tablolara yansırken buna karşılık tam altın fiyatı ise 723 TL olarak görülüyor. Cumhuriyet altını fiyatı ise günü 743 TL ile kapattı.

TEB Fırsat Hesap 

Altın ve döviz piyasalarında yaşanan son gelişmeler Hangimevduat.com ekonomi haberleri sayfası ile bir tık ötenizde.

İlgili Yazılar :