Darphane Altın Üretimi Artırıldı

Paylaş Darphane Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararla altın üretimi artırıldı. Geçtiğimiz yıl içerisinde piyasaya sürülen toplam Cumhuriyet altını sayısı 10...

Darphane Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararla altın üretimi artırıldı. Geçtiğimiz yıl içerisinde piyasaya sürülen toplam Cumhuriyet altını sayısı 10 milyon 783 bin 800 olan Darphane Genel Müdürlüğü, bu yıl piyasaya sürdüğü Cumhuriyet altını sayısıyla geçen yılı da solladı.

Şekerbank Altın Günü Haziran’da Devam  

Darphane ‘nin, 2013 yılının başından 13 Haziran tarihine dek piyasaya sürdüğü Cumhuriyet altını sayısı 14 milyon 181 bin 766 adede ulaştı. Darphane ve Damga Matbaası Müdürlüğü tarafından geçen yıl piyasaya sürülen 10 milyon 783 bin 800 adet altının dağılımı ise şöyle:

  • Çeyrek altın  – 7 milyon 949 bin 520
  • Yarım altın – 1 milyon 209 bin 20
  • İki buçukluk altın – 143 bin 406
  • Beşlik altın – bin 426

Altın Fiyatları Düşerken Kimleri Etkiledi? 

Altın fiyatları alanındaki gözle görülür düşüş ve dalgalı seyre rağmen Darphane tarafından altın üretilmesi, bir tür altın yatırımı teşviki olarak yorumlanabilir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, önceki sürece göre normalleşen altın fiyatları seyri, yatırımcıları altın hesabı ve altın yatırımı için yönlendiriyor.

Hangimevduat.com olarak biz de size en güncel altın fiyatları bilgilerini sunmakla birlikte altın sayfası içerisinde güncel altın hesabı ve altın mevduat kampanyalarını da sunmaya devam ediyoruz. 

 

İlgili Yazılar :