Dolarda Bir Ay Sonra Gelen Artış

Paylaş Amerikan Doları , Nisan ayından bu yana büyük bir sakinlik içerisindeydi. Yatırımcılar, küresel gelişmeler paralelinde biraz olsun artış beklese de en son...

Amerikan Doları , Nisan ayından bu yana büyük bir sakinlik içerisindeydi. Yatırımcılar, küresel gelişmeler paralelinde biraz olsun artış beklese de en son artışını 16 Nisan tarihinde gösteren Dolar, bir aylık bekleyişten sonra nihayet beklenen yükselişi gösterdi.

Dolar Artışında Birincil Etken Yunanistan Kaygısı

16 Nisan’dan beri ilk kez 1,81 TL üzerine çıkan Dolar, sepet bazında ise 2,06 TL seviyesini aşmış oldu. Dolar’daki bu artışın temelinde yatan sebep, Yunanistan’da yaşanan olayların ve gelişmelerin yarattığı kaygılar.

Büyük bir ekonomik kriz yaşayan ve etkilerini halen üzerinden atamamış olan Yunanistan’da faaliyet gösteren siyasi partilerin liderleri, koalisyon kurma aşamasında uzlaşma sağlayamayarak başarısız olmuşlardı.

Yunanistan Euro’dan Çıkabilir

Yunanistan’da yaşanan bu olaylar sonucunda ülke olarak Euro konusunda saf dışı kalma ihtimali ortaya çıktı. Bu ihtimalin yarattığı endişe ile birlikte Euro, hemen hemen son dört ay içindeki en düşük seviyeye indi.

Yunanistan Etkisiyle Kur ve Sepet Arttı

Uzmanlar, Yunanistan ile ilgili dünya çapında yaşanan endişelerin etkisiyle ekonomi piyasasının bozulmalar yaşadığı gerçeğini ortaya koyuyor. Komşu ülke olarak bu bozulmayı en yakından yaşayan Türkiye’de yabancı çıkışı, kur ve sepet oranlarının da yükselmesine neden oldu. Dolar’ın Türk Lirası karşılığı olarak en yüksek 1,8050 -1,8060 seviyesini görmesi gerekirken Euro ile Dolar dengesinin düşük seyri ile 1,8150 seviyesine çıkma ihtimali var.

Döviz kurları ile ilgili beklentiler kafanızı karıştırıyorsa endişe etmeyin. Hangimevduat.com döviz sayfaları yanınızda.

İlgili Yazılar :