Döviz ve Borsa Piyasaları

Paylaş Taksim Gezi Parkı olayları başta olmak üzere son dönemde yaşanmakta olan sıcak gündem nedeniyle piyasalarda şok hareketler yaşanıyor. Gezi...

Taksim Gezi Parkı olayları başta olmak üzere son dönemde yaşanmakta olan sıcak gündem nedeniyle piyasalarda şok hareketler yaşanıyor. Gezi Parkı olayları sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla bir anda düşüşe geçen borsa grafikleri, Tunus’taki diğer konuşması ardından da bir anda çöküş yaşadı.

Enpara Faiz Oranları Değiştirildi 

Gezi Parkı Etkisi

Başbakan Erdoğan ‘ın bu hafta gerçekleşen Fas – Tunus – Cezayir gezileri sırasında Türkiye – Tunus 2.Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısında Gezi Parkı protestoları ile ilgili soruları yanıtladığı sırada piyasalar ve borsa anında tepki verdi.

Piyasalar tarafından anında ortaya konan bu tepki ikinci seansa 29 puanlık düşüşle 78.826 puandan başlayan rakamları % 8 oranını da aşarak 73.199 puana kadar indirmiş oldu. Daha önce de 3 Haziran tarihinde günü % 10,4 düşüşle kapatmıştı. Bu oranın rakamsal karşılığı ise 6 Haziran itibariyle 36.4 milyar dolar oldu.

ING Bank Ara Ödemeli Mevduat Hesabı 

Dolar ve Faiz

Dolar kuru ise 6 Haziran gününe 1.89 TL’den başlamış iken gün sonunda 1.9080 TL’ye çıktı. Sabah % 7,02 olan gösterge faiz ise gün sonunda % 6,67’ye kadar geriledi.

Döviz kurları ve mevduat hesaplama işlemleri Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :