Ekim’de En Çok Kazandıran Yatırım Aracı

Paylaş Yatırım araçları dendiğinde akla gelen seçeneklerde, hem yatırım yapmak için son zamanların trendlerini takip edenlere, hem de güncel ekonomik...

Yatırım araçları dendiğinde akla gelen seçeneklerde, hem yatırım yapmak için son zamanların trendlerini takip edenlere, hem de güncel ekonomik gelişmeleri takip edenlere fikir vermesi açısından aylık olarak açıklanan yatırım araçları ve kazandırma oranları ile ilgili verileri Hangimevduat.com olarak paylaşmaya devam ediyoruz.

Vadeli mevduat, altın, borsa, döviz gibi seçenekler arasında hangisinin daha çok kazandırdığı ile ilgili veriler ve  yatırım planı yapanlar için geçen aya dair bilgiler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı.

Yatırım Nasıl Yapılır? 

En çok kazandıran yatırım aracı ile ilgili söz konusu veriler Türkiye İstatistik Kurumu hesaplamalarından çıktı. Buna göre;

  • BIST 100 Endeksi , yani borsa; Yi-ÜFE ile indirgendiğinde % 4,40 oranında kaybettirdi.
  • Külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %  1,06 oranında kaybettirdi.
  • Vadeli mevduat TÜFE ile indirgendiğinde  1,46 oranında kaybettirdi.
  • Euro yatırımı önceki ay % 1,70 oranında kaybın ardından ekim ayı içerisinde yüzde 1,59 oranında kaybettirdi.
  • Dolar yatırımı geçen ayın tek ve en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde dolar, üç aylık değerlendirmeye göre yüzde 4,02, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,09 oranında en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.
  • Altı aylık değerlendirmeye göre dolar, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3.51, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2.65 İLE yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,96, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,75 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

Altın ve döviz haberleri ile birlikte güncel vadeli mevduat faizleri üzerinden mevduat hesaplama hizmeti 7/24 Hangimevduat.com ile kesintisiz ve ücretsiz.

İlgili Yazılar :