Elektronik Altın Transferi Geliyor

Paylaş Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ,...

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, gün itibariyle Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Altın Fiyatları Toparlıyor Mu? 

Altın hesabı kapsamında vadeli ve vadesiz hesaplar için de düzenlemeler içeren bu yeni tebliğe göre gelen değişimler şöyle:

  • Bankalar, yurtiçi ve yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişiler adına vadeli altın ya da vadesiz altın, gümüş ve platin depo hesabı açabilecek.
  • Altın hesapları ve diğer maden hesaplarının fiziki teslimi yurtiçi veya yurtdışı banka hesaplarından transferi ya da bankalarca satış yapılmak suretiyle açılabilecek.
  • Altın, gümüş ve platinin yurtiçindeki ve yurtdışındaki bankalar bünyesindeki depo hesapları arasında altın için 1000/1000, gümüş ve platin için ise 100/100 saflığa göre elektronik altın transferi mümkün hale gelecek.

Garanti Vadeli Altın Hesabı

Depo hesapları için bankaların tespit edeceği oranlardan tahakkuk ettirilecek faiz veya kar payları, hesaplarda altın, gümüş veya platin olarak izlenebilecek, faiz veya kar ödemeleri altın, gümüş, platin  ya da bunların ödeme günündeki karşılığı olan Türk Lirası ya da döviz cinsinden yapılabilecek.

Altın hesapları, altın fiyatları, altın gündemi ve anlık altın kampanyaları 7/24 Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :