Eylül’de En Çok Kazandıran Yatırım Aracı

Paylaş Yatırım araçları alanında, hem yatırım yapacak olanlara en iyi yatırım aracı seçeneklerini gösterebilmek, hem de piyasalardaki güncel gelişmeleri genel...

Yatırım araçları alanında, hem yatırım yapacak olanlara en iyi yatırım aracı seçeneklerini gösterebilmek, hem de piyasalardaki güncel gelişmeleri genel bir bakış açısıyla değerlendirmek geçtiğimiz ay en çok kazandıran yatırım aracı ve diğer araçlar ile ilgili açıklanan bilgileri özetledik.

Vadeli mevduat, altın, borsa, döviz gibi seçenekler arasında hangisinin daha çok kazandırdığı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler,  yatırım planı yapanlar için geçtiğimiz ay en çok kazandıran yatırım araçları ile ilgili bilgiler açıklandı.

Yatırım Nasıl Yapılır? 

En çok kazandıran yatırım aracı ile ilgili söz konusu veriler Türkiye İstatistik Kurumu hesaplamalarından çıktı. Buna göre;

  • BIST 100 Endeksi , yani borsa; Yi-ÜFE ile indirgendiğinde % 1,92 oranında kaybettirdi, önceki ay da kayıplar aynı seviyedeydi.
  • Külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %  2,94 oranında reel getiri sağladı.
  • Vadeli mevduat TÜFE ile indirgendiğinde % 0,32 oranında kayıba neden oldu.
  • Dolar yatırımı Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 1,43, TÜFE ile indirgendiğinde ise % 2,14 oranında kazandırarak geçen ayın en çok kazandıran yatırım aracı oldu.
  • Euro yatırımı ise % 1,70 oranında kayıp var.
  • Altı aylık değerlendirmeye göre, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,49, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,17 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,77, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,78 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altın ve döviz haberleri ile birlikte güncel vadeli mevduat faizleri üzerinden mevduat hesaplama hizmeti 7/24 Hangimevduat.com ile kesintisiz ve ücretsiz.

İlgili Yazılar :