FED Açıklamaları Sonrası Mevduat Faizleri

Paylaş ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan son açıklamalar, tüm küresel piyasalar üzerinde etkili oldu ve deyim yerindeyse piyasaları tepetaklak...

ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan son açıklamalar, tüm küresel piyasalar üzerinde etkili oldu ve deyim yerindeyse piyasaları tepetaklak etti.

FED açıklamaları kapsamında, özetle “Faiz yükseltiyorum, piyasaya kademeli olarak daha az likidite vereceğim” ifadelerinden sonra, küresel piyasalar kapsamında, öncesinde gelişmekte olan ülkelere doğru giden para, bu ülkelerden ABD’ye doğru akmaya başladı.

Para Kazanmak İçin Mevduat Zamanı 

Mevduat faizleri üzerinde de tıpkı diğer finans ve yatırım araçları gibi doğrudan etkili olan söz konusu FED açıklamaları sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ‘nın sıcak para çıkışını önlemek için faiz artırması ve dolar satması ile beraber bankalar da mevduatları güç kaybetmesin diye faiz artırmaya başladı.

Yüksek Faizli Mevduat Eğilimi

  • Yüksek faizli mevduat hesabı sunarak aylık mevduat faizleri % 5’ler-6’larda olan bankalar bir anda % 8’e faiz yükseltti.
  • Gecelik faiz olarak bilinen günlük faizler, % 6,50’a dayanırken e-mevduat faizleri ile yüksek faiz sunan bankalar e-mevduat hesaplarında % 8,75’e kadar çıktılar.
  • Mevduat hesaplama işlemine kaba bir hesapla örnek sunmak gerekirse, bir y önce 100000 TL mevduattan ayda 419 TL net gelir kazanan birisi, şimdi 593 TL kazanmaya başladı.

Bankalar ve mevduat faiz oranları arasından tam da şu dönemde çeşitli mevduat seçenekleri üzerinden faydalanmak istiyorsanız, Hangimevduat.com yüksek faizli mevduat seçeneklerini size getirmek için 7/24 mevduat hesaplama sayfası ile hizmetinizde.

                      

İlgili Yazılar :