Günlük Altın Fiyatları Nereye Gidiyor?

Paylaş ABD Merkez Bankası (FED) tarafından dün yapılan açıklamalar dünya ekonomi piyasası üzerine bir anda çöktü. Altın, dolar ve euro...

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından dün yapılan açıklamalar dünya ekonomi piyasası üzerine bir anda çöktü.

Altın, dolar ve euro bazında uluslararası fiyatlarda yaşanan düşüş, başlarda altın fiyatlarını küçük oranlarla etkilerken son durumda bellirgin bir düşüş eğilimine çevirdi.

ABD Merkez Bankası’ndan Önemli Açıklamalar 

Altın fiyatları, FED tarafından yapılan açıklamalarda varlık alım programının sonlandırılmasının ifade edilmesinin ardından bir anda düşüşe geçerek son 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Spot altın fiyatı, önceki gün gördüğü 1,212.15 seviyesinde iken bugün Singapur saati ile 11:57’de ons altın başına 1,213.17 dolar seviyesine geldi. Ancak bu geçiş sırasında altın, 1,208.50 dolar ile 8 EKim tarihinden bu yana en düşük seviyeyi de görmüş oldu.

Günlük altın fiyatları da Kapalıçarşı altın fiyatları için düşüş etkisi yarattı.

Gram altın fiyatı önceki gün 85 TL seviyesinde iken bugün 83 TL seviyesine kadar düşerek 8 Ekim gününden beri en düşük seviyeyi de görmüş oldu.

Peki, altın fiyatları ne olacak? Bu konuda çarpıcı bir açıklama yurtdışından geldi. Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejistlerinden Daniel Hynes, “FOMC’un ekonomik görünüme ilişkindaha pozitif bir tutumda olması ile ABD’de parasal genişleme sona erdi. Bu durum dolarda güçlü bir ralli görülmesini sağlarken, altında satışı getirdi. ABD dolarında önümüzdeki birkaç günlük hareket emtianın yılın sonuna kadar olan tonunu belirleyebilir” dedi.

Altın haberleri ve altın hesabı kampanyaları Hangimevduat.com ile bir tık ötenizde.

İlgili Yazılar :