Hesabınızdaki Parayı Devlete Kaptırmayın

Paylaş Televizyon, gazete ya da internet haberleri üzerinden aylardır bu haber duyuruluyordu. Devletin yetkili kurumları, çok uzun süredir bankada unutulan ve dokunulmayan paralara...

Televizyon, gazete ya da internet haberleri üzerinden aylardır bu haber duyuruluyordu. Devletin yetkili kurumları, çok uzun süredir bankada unutulan ve dokunulmayan paralara el koymak için harekete geçti.

Paranızı Kullanmazsanız Devlet El Koyacak

Bahsi edilen uyarının kapsadığı hesaplar, 10 yıldır hiçbir şekilde kullanılmamış, işletilmemiş, yani tam anlamıyla “unutulmuş” olan paraların bulunduğu hesaplar… Eğer bu kadar uzun süredir kullanmadığınız bir banka hesabı sahibiyseniz ve içerde kalan paranızın olmadığına emin değilseniz, eski hesaplarınızı kontrol etmeniz uzmanlar tarafından öneriliyor. Zira hesabınızda para unuttuysanız, devlet bu paraya el koymak için hazır.

Hesaba El Koymak İçin Son Tarih 15 Mayıs

Söz konusu el koyma uygulaması için 15 Mayıs tarihini belirleyen devletin, şimdiki aşamada ne yapacağı, ne hızla planını uygulayacağı merak ediliyor. 10 yıldır kullanılmayan ve giriş yapılmayan hesapların listesini hazırlayan Merkez Bankası, bu süre içerisinde çekilmeyen paraları devlet hesabına aktaracak.

5 Yıl İçinde 144 Milyon TL Unutuldu

Her ne kadar kişisel bazda düşünüldüğünde kişi başına unutulan paralar büyük tutarlar de gözükmese de devlet tarafından toplanan toplam para tutarı bir hayli önemli seviyede. Önemli kaynaklardan edinilen bilgiler gösteriyor ki son 5 senelik zaman dilimi içerisinde unutularak devletin el koyduğu paralar 144 milyon TL tutarına ulaşmış bile. Söz konusu tutar, 223 bin çalışanın asgari ücretini karşılayacak oranda…

Unuttuğunuz para olup olmadığını öğrenmek için TMSF eliyle hazırlanan online sorgulama sistemini kullanabilirsiniz.

En yüksek vadeli mevduat faizlerini karşılaştırmak İçin Hangimevduat.com mevduat faiz sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar :