Hesap İşletim Ücreti Yasal Bir Uygulama mı?

Paylaş Hesap işletim ücretlerinin yasal olup olmadığı konusunda tüketici dernekleri ile banka yetkilileri fikir ayrılığı içerisindeler. Tüketici dernekleri hesap işletim...

Hesap işletim ücretlerinin yasal olup olmadığı konusunda tüketici dernekleri ile banka yetkilileri fikir ayrılığı içerisindeler. Tüketici dernekleri hesap işletim ücretlerinin yasal olmadığı konusunda ısrarcıyken, bankalar hesap işletim ücreti ve kredi kartı üyelik ücretinin yasal dayanağı olduğunu söylüyor.

Sorunun Çözümü Sözleşme İmzalama Sürecinde

Bütün sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektörü içerisinde de uygulanacak olan kurallar, sözleşmelerle yasal dayanak altına alınırlar. Eğer kredi kartı sözleşmesi içerisinde bankanın hesap işletim ücreti alması hakkına dair bir madde varsa ve tüketici, bu sözleşme altına imza atmışsa yasal olarak bu yükümlülüğün de altına girmiş demektir.

Bu durumun tam aksine sözleşme içerisinde böyle bir madde bulunmuyorsa banka sizden bu ad altında hiçbir ücret talep edemeyecektir.

Hesap İşletim Ücretinden Muafiyet Hakkınız Var

Bankalar, kullanıcılarına hesap işletim ücretinden muaf olmaları için bazı alternatifler sunmaktadır. Bu alternatifler içerisinde, kullanıcının kartına en az iki ve daha fazla otomatik fatura ödeme talimatı vermesi fırsatı vardır. Diğer yandan kartını kullandığınız banka ile maaş ödemesi üzerinden bir ilişkiniz bulunuyorsa, yani bir tür maaş hesabınız var ise hesap işletim ücreti yine uygulanmayacaktır.

Kredi Kartı Aidatı Ödememek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Geçtiğimiz haftalarda özel bir ekonomi dergisinin akşam yemeğinde açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, sözleşmede imza bulunduğu ve aksi bir madde belirtilmediği sürece bankaların kredi kartı aidatı almakta yasal hakkı bulunduğunu söylemişti. Sözlerine bir istisna ekleyen Tevfik Bilgin, tüketicilerin sözleşme aşamasında kredi kartı sözleşmesi üzerine “Kart aidatı vermeyeceğim” yazarak kredi kartı aidatını ödeme yükümlülüğünden de kurtulacağının da altını çizdi.

İlgili Yazılar :