Kıdem Tazminatı ve BES Bir Arada

Paylaş Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bahsi edilen konuşmayı Bankalar Birliği Genel Kurulu programında yaptı. Gerek dünya ekonomisi, gerek Türkiye ekonomisi...

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bahsi edilen konuşmayı Bankalar Birliği Genel Kurulu programında yaptı. Gerek dünya ekonomisi, gerek Türkiye ekonomisi hakkında gündemi değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ali Babacan, konuşmasının önemli bir bölümünü de yeni TTK üzerinde yapılacak değişikliklere ve kıdem tazminatı ile BES uygulamasına ayırdı.

Yunanistan’ın İflasına İzin Verilmemeli

Yunanistan’da yaşanmakta olan ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz hakkında önemli açıklamalar da yapan Ali Babacan, Yunanistan’ın Euro’dan ayrılması ihtimalinin yalnız Yunanistan için değil, tüm Avrupa ekonomisi için zayıflatıcı bir hamle olduğunu ve her ihtimalde Yunanistan’ın iflasına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Türk Bankacılığı Parmakla Gösteriliyor

Türk bankacılık sektörü kapsamındaki büyümenin altını çizen Ali Babacan, mevcut durumda aktif büyüklüğün 1,2 trilyon liralık hacmi aştığını ve Türkiye’nin bankacılık sektörü açısından parmakla gösterildiğini ifade etti.

Özel Sektör Tahvilleri Hazine İhraçlarını Geçecek

Yakın vadede özel sektöre ait tahvil ihraçlarının Hazine ihraçlarını geçeceğini de söyleyen Ali Babacan, önümüzdeki süreçte daha çok yenilenebilir enerji yatırımı yapmak gerektiğini ve çalıştıklarını ifade etti.

Yeni TTK Değiştirildikten Sonra Yürürlüğe Girecek

Geçtiğimiz süreçte değişikliğe uğrayan yeni TTK’nın mevcut şekliyle bazı riskler içerdiğini söyleyen Babacan, kendilerine 1 Temmuz tarihini son tarih olarak belirlediklerini ve bu tarihe kadar yeni TTK üzerinde 40-50 maddelik değişiklik olacağına dikkat çekti.

Kıdem Tazminatı BES’e Bağlanacak

Konuşmasının en dikkat çekici kısmını kıdem tazminatına ayıran Babacan, kıdem tazminatında yapılacak değişiklikler ile birlikte toplu ödeme yerine banka hesabı gibi “kıdem tazminatı fonu” üzerinden ödeme yapılacağını ve bunun BES üzerinden çalışacağını dile getirdi.

Mevduat gündemini takip etmek için Hangimevduat.com.

İlgili Yazılar :