Kredili Mevduat Başvurusu Artıyor

Paylaş Mevduat hesapları ve yatırım aracı teşvikleri ile ülke çapında borçluluk oranının azaltılması, tasarruf ve mevduat oranının artırılması amaçlanırken manzara...

Mevduat hesapları ve yatırım aracı teşvikleri ile ülke çapında borçluluk oranının azaltılması, tasarruf ve mevduat oranının artırılması amaçlanırken manzara pek de istenildiği gibi görünmüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden yapılan çıkarımlara bakıldığında, önceki sene verilen nakdi kredilerin mevduata olan oranının % 100’den az olan illerin 7 taneye gerilediği görülüyor.

TEB Marifetli Hesap Faiz Oranları Yükseldi 

Mevduatlar ve Düşük Tutarlı Krediler

BDDK tarafından alınan söz konusu verilere göre Tunceli, Ankara, Zonguldak, Aksaray, Uşak, Bartın ve İstanbul, toplam mevduat miktarından daha düşük miktarda kredi kullanan iller. Yani demek oluyor ki bu iller, toplam borçları kapatmak için yeterli tasarruf, yani mevduat miktarına sahipler. 2011 yılında bu illerin 12 taneydi ve Sivas, Hakkari, Eskişehir, Muğla ile Erzincan da dahildi.

ING Turuncu Hesap Nasıl Açılır? 

Kredili Mevduat Hesabı Artışı

Söz konusu verilere göre kredili mevduat hesabı kullanımının oranı geçtiğimiz yıl % 22 oranında artış gösterdi. 2011’de 3.7 milyar TL olan kredili mevduat hesabı, geçen yıl 4.5 milyar TL oldu.

Kredili mevduat hesabı ile birlikte mevduat hesapları arasında mevduat hesaplama işlemi için Hangimevduat.com yanınızda. 

İlgili Yazılar :