Kredili Mevduat Hesabı – KMH Nedir?

Paylaş Ekonomik sistemin işleyişi, bankacılık ve kredi sektörü için de yeni alternatifler yaratmaya başlıyor. Eski anlayışın tersine, yatırım araçları arasına...

Ekonomik sistemin işleyişi, bankacılık ve kredi sektörü için de yeni alternatifler yaratmaya başlıyor. Eski anlayışın tersine, yatırım araçları arasına çizgiler çekmek yerine tüketicilere birden fazla yatırım aracı avantajını aynı anda kullanabilecekleri seçenekler sunuluyor.

Kredili Mevduat Hesabı da bunlardan birisi olarak son dönemde çokça karşımıza çıkmaya başladı. Peki tam olarak Kredili Mevduat Hesabı nedir?

Vadesiz Hesap ile Birlikte Kullanılabiliyor

Kredili mevduat hesapları, ilk olarak vadesiz hesap ile birlikte, ona ek olarak karşımıza çıkan bir hesap türü.

Vadesiz hesap ile birlikte, tüketici isteğine bağlı olarak kullanılabilen kredili mevduat hesabı sayesinde nakit ihtiyacı, acil para ihtiyacı, alışveriş imkanları, ödeme kolaylığı, otomatik ödeme talimatı gibi konularda çözüm üretilebiliyor.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredili mevduat hesabı limiti belirlenirken şu değişkenler banka tarafından dikkate alınır:

  • Tüketicinin gelir durumu
  • Tüketici kredi skoru
  • Bankayla geçmiş ilişkileri; yani bankadan daha önce vadeli hesap ya da vadesiz hesap açtırılmış mı, otomatik ödeme talimatı verilmiş mi gibi…

Tüm bu kıstaslara bakılarak banka, kredili mevduat hesabı limitini belirliyor.

Kredili Mevduat Hesabı ile kredi kartı arasında kalan tüketiciler için kredili mevduat hesabı faiz oranları bir dezavantaj gibi görülebilir. Kredi kartı faizlerine göre biraz daha yüksek faiz oranı sunan kredili mevduat hesabı, yine de beklentisi ve bütçesine göre pek çok tüketiciye hitap edebilir.

İlgili Yazılar :