Kredili Mevduat Hesabı Nedir, Nasıl Çalışır?

Paylaş Mevduat hesabı ürünleri, gelişen bankacılık anlayışı sonrası bankadan bankaya değişen istisnai hesap ürünlerinin yanı sıra, klasik bankacılıktaki vadeli ve...

Mevduat hesabı ürünleri, gelişen bankacılık anlayışı sonrası bankadan bankaya değişen istisnai hesap ürünlerinin yanı sıra, klasik bankacılıktaki vadeli ve vadesiz hesaplara eklenen ve standartlaşan ürünlerle de genişlemeye başladı.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) adı verilen ve halen pek çok kişi tarafından eksik veya yanlış bilinen hesap türü de bunlardan birisi. Bu yazıda KMH ‘nin ABC’sini anlatacağız.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

En açık ifadeyle Kredili Mevduat Hesabı nedir?  Vadesiz hesap ürünlerine bağlı olarak tanımlanan ve bu hesaplarınızda bakiye olmaması halinde bankaların sizin için tayi ettikleri limitler dahilinde para çekme, EFT veya havale yapma, fatura ödeme gibi imkanlar sunan bir tür kredi hesabıdır ve dolayısıyla belirli faizler söz konusudur.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Kredili Mevduat Hesabı açtırmak gerekir. Bunun için bankanıza herhangi bir kanaldan ulaşıp talepte bulunmanız ve bankanızın da hesabınızı ve limitinizi onaylaması gerekiyor fakat bu mutlaka onaylanacağı anlamına da gelmiyor. Kredili Mevduat Hesabı bakiyenizden para çekmek için normal nakiyenizin bitmiş olması gerekiyor ve KMH kullanıldığında ise hesabınızın eksiye düşeceğini bilmeniz gerekiyor.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Kredili Mevduat Hesabı faiz oranları ile çalışıyor. Her bankanın uyguladığı faiz oranı ise farklı. KMH üzerinden para çektiğiniz zaman vadesiz hesabınıza tanımlanan kredi limitini kullanmış ve normal bakiyenizi eksiye düşürmüş olursunuz.

Kredili Mevduat Hesabı hesaplama işlemleri, söz konusu eksi bakiye üzerinden [anapara+faiz+vergi] şeklinde yapılarak tamamlanır. Bazı bankalar minimum ödeme tutarları da belirleyerek bu tutara ekliyor.

Kredili Mevduat Hesabı Borç Kapatma

Kredili Mevduat Hesabı borç kapatma işlemleri için, kredilerde ya da kredi kartlarında olduğu gibi belirli bir hesap kesim tarihi yoktur, istediğiniz zaman istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Valör sistemi geçerli olduğu için hesaba para yatırdığınız zaman bu para, 1 iş günü sonra hesaba geçecek ve bu sırada da faiz geçerli olmaya devam edecektir. Tıpkı vadeli hesaplarda olduğu gibi, bu durumda Cuma günü yatırdığınız borç ödemesinin pazartesi günü hesaba geçeceğini de bilmenizde fayda var.

Kredili Mevduat Hesabı Limitleri

Kredili Mevduat Hesabı limitleri, bankaya onay vermeseniz bile banka tarafından düşürebilir veya sıfırlanabilir. Burada bankaların farklı gerekçe ve algoritmaları vardır. Eğer siz limit artırımı ya da azaltılmasını istiyorsanız, her ikisi için de yazılı ve imzalı başvuru yapmanız gerekiyor.

Kredili Mevduat Hesabı Açmak ve Kapamak

Bankalar sizin haberiniz olmadan Kredili Mevduat Hesabı açamaz, fakat bazen telefonla bazen de yüz yüze görüşmelerde Kredili Mevduat Hesabı demek yerine başka ürün isimleri verilerek süslenen ve ayrıntısı size verilmeden açılan Kredili Mevduat Hesabı ürünleri söz konusu. Bu yüzden eğer bu hizmeti istemiyorsanız sözleşme ve banka ile görüşmelerde bunu mutlaka belirtmenizde fayda var.

Bankaların Kredili Mevduat Hesapları için verdikleri bazı isimleri daha önce aşağıdaki bağlantıda listelemiştik, bunları bilirseniz farkında olmadan onay vermemiş olursunuz.

Bankaların Kredili Mevduat Hesapları 

KMH ödeme süresi, vadesi ve ödeme planı olmayan bir üründür. Bu yüzden ihtiyaç kredisi gibi orta ve uzun vadeli ya da nakit avans gibi kısa vadeli ürünlerin aksine gerçekten acil ödemelerde ve örnekse birkaç gün içinde kapatabileceğiniz tutarlarda kullanmanızda fayda var. Faizleri ve vergileri diğer ürünlerin üzerinde olduğu için farkında olmadan bir anda büyük ve başka şekilde telafi edilebilecek borçların içine girebilirsiniz.  Dolayısıyla son ödeme tarihi gelmiş ve birkaç gün sonra telafi edilebilecek faturalar ve para transferleri haricinde kullanmamanız daha iyi olur.

Yüksek faizli mevduat seçeneklerine en güncel faizlerle ulaşmak için Hangimevduat.com mevduat hesaplama aracı bir tık ötenizde.

İlgili Yazılar :