Küresel Uzmanlardan Türkiye Ekonomisi Yorumu

Paylaş ABD Merkez Bankası açıklamaları ve öte yandan gelen hem küresel hem ulusal etkenler nedeniyle ekonomi verileri tepetaklak oldu. Artışa...

ABD Merkez Bankası açıklamaları ve öte yandan gelen hem küresel hem ulusal etkenler nedeniyle ekonomi verileri tepetaklak oldu. Artışa geçen altın fiyatları, son ayların en yüksek oranlarını görürken dolar fiyatı da 2 TL ‘nin üzerinde seyrederek tarihi zirveyi gördü.

Peki Türkiye ekonomisi ne olacak? Tabi ki Türkiye ekonomisini başlı başına bir unsur gibi ele almak zor. Küresel ekonomi piyasalarında hiçbir unsur birbirinden bağımsız işlemediği için dünyadaki ve ülkedeki gelişmelere de hakim olmak gerekiyor.

FED Sonrası Mevduat Faizleri 

Ekonomi tahminleri ile ilgili olarak dünyanın en ünlü iki uzman yatırımcısı tarafından yapılan tahminler ve yorumlar dikkat çekici. Marc Faber ve Jim Rogers tarafından yapılan tahminleri sizin için derledik.

Türkiye İçin Yorumlar Olumsuz

Jim Rogers, The Wall Street Journal gazetesinin sorularını yanıtlarken Türkiye’nin de diğer ticaret açığına sahip ülkelerle beraber acı çekeceğini ifade etti. “Hepimiz acı çekeceğiz, ticaret açığı olan ülkeler, bu açığı nasıl fonlayacakları konusunda piyasalarda endişe yaratacağız” dedi.

Marc Faber ise “Türkiye için derin bir ayı piyasası bekliyorum çünkü ülkede çok büyük bir konut balonu oluştu.”

Her iki uzmanın da dikkat çektiği üzere uzun süredir özellikle konut piyasası ve konut kredilerindeki şişkinlik zaten bu beklentileri oluşturmuştu. Şimdi bu durumdan avantajlı çıkmak isteyen yatırımcılar küçüklü büyüklü altın yatırımları ya da mevduat faizleri üzerinden mevduat yatırımı yapmak için fırsat kolluyorlar.

Hangimevduat.com, bu anlamda anlık ekonomi haberleri ve mevduat hesaplama aracı ile hizmetinizde. 

İlgili Yazılar :