Kuyumculardan ”Altın Günleri” Uyarısı

Paylaş Kuyumculardan “altın günleri” uyarısı! Kuyumcular, bankaların düzenlediği altın günleri konusunda tüketicileri “önce bize uğrayın” diyerek uyardılar. Kuyumcular, birikim sahiplerini...

Kuyumculardan “altın günleri” uyarısı! Kuyumcular, bankaların düzenlediği altın günleri konusunda tüketicileri “önce bize uğrayın” diyerek uyardılar.

Kuyumcular, birikim sahiplerini bankalara gidip altınlarını yatırmadan önce kuyumculara gelerek ellerindeki mücevheratın ne kadar has altın tuttuğunu öğrenmelerini noktasında uyardılar. Bankaların yastık altında bulunan tahmini 5 bin ton altını değerlendirmek için başlattığı kampanyalara ilgi giderek büyüyor.

Altın Kuyumcunun İşi

Altın ticareti yapan kuyumcular ise bankaların bu alana girmesine pek sıcak bakmıyorlar. Bir yandan altın toplamaya bir yandan altın satmaya çalışmanın çelişkili olduğunu vurgulayıp, “herkes kendi işini yapsın” diyorlar: Kuyumcu altın alıp satsın, bankalarda kredi alıp versin!

Altın tasarrufuna sahip tüketicilerin, altınlarının ne kadar has altın ettiğini öğrenmeden bankaya gitmesi mağduriyete yol açabilecek bir durum. Çünkü tüketici bu değeri bilmiyor ancak bankalar bu değer üzerinde işlem yapıyorlar.

Yatırım İçin İşçiliği Düşük Altın

İşçiliği yüksek altınların alımsatım bedelleri daha yüksek olurken, düşük altınların değeri de düşük oluyor. Yatırım amaçlı altın alınırken düşük işçilikli, takı amaçlı alınırken ise yüksek işçilikli altın alınması gerektiği belirtiliyor. 

İlgili Yazılar :