Mal ve Hizmet Alırken %48 Vergi Ödüyoruz

Paylaş Türkiye’de en fazla vergiyi mal ve hizmet alımlarında ödüyoruz. Türkiye’de en çok vergi ödenen alan, %47,7’lik oranıyla mal ve...

Türkiye’de en fazla vergiyi mal ve hizmet alımlarında ödüyoruz.

Türkiye’de en çok vergi ödenen alan, %47,7’lik oranıyla mal ve hizmet alımı. Aynı alanda Amerika Birleşik Devletleri yurttaşları %4,7 oranında vergi ödüyorlar. ABD’de kişi başına milli gelir yıllık 47.360 dolar iken Türkiye’de bu rakam 9.890 dolar civarında.

Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında vergi yükü bakımından en kötü karneye sahip ülkelerden biri. Sigorta primleri dahil vergi yükü bakımından OECD listesinde sondan 6. sıradayız.

Danimarka, İsveç, Belçika, İtalya, Fransa, Norveç, Finlandiya ve Avusturya vergi yükü yüksek olan diğer ülkeler arasında. Türkiye’de sorun teşkil eden esas nokta ise bu yükün dağılımında yer alıyor. Kayıt dışı gelir ve vergi kaçakçılığı nedeniyle “az kazanandan az vergi, çok kazanandan çok vergi” alınması ilkesi bir türlü hayata geçirilemiyor.

Gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamında devlet gelirlerinin ana kolunu, gelir ve kazançlardan alınan vergiler oluşturuluyor. Böyle olunca da mal ve hizmet alımında vergi oranı yükselmiyor. Ancak Türkiye’de bu oran OECD ortalamasının dahi üstünde. 

İlgili Yazılar :