Merkez Bankası Politika Faizini Düşürdü

Paylaş Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranları, beklenen oranların daha üstünde indirime uğradı. Politika faizi üzerinde yapılan 50 baz puanlık...

Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranları, beklenen oranların daha üstünde indirime uğradı. Politika faizi üzerinde yapılan 50 baz puanlık indirim, CNBC-E anketinde beklenen politika faiz indiriminin tam iki katı.

Mevduat Hesapları Faiz Oranları 

Anketlerde beklenen 25 baz puanlık indirime karşılık 50 puan indirilen politika faizi, en son bu kadar çok indirime 2011 Ağustos döneminde uğramıştı.

Gecelik Borç Verme Faiz Oranı % 7

Merkez Bankası faiz koridorunun üst ve alt bandında da 50’şer baz puan seviyesine çekti ve böylece gecelik borçlanma faiz oranı % 4’e, gecelik borç verme faiz oranını da % 7’ye düşürdü. Bu karar sonrası faiz koridoru % 4-7 üzerinden uygulanacak.

ING Turuncu Hesap Nasıl Açılır? 

Kredi Faiz Oranları Düşük Seyredecek

Merkez Bankası’nın son uygulamaları ile birlikte piyasada görülen duruma göre, yakın vadede sermaye girişleri yeniden hızlanma eğilimi göstermekle birlikte kredi artış oranları da referans değerin üzerinde seyretmekte. Finansal istikrarla ilgili riskleri dengelemek için mevcut konjonktürde bir yandan faiz oranları düşük tutulması, öte yandan döviz rezervlerini artırıcı yönde makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin uygun olacağı ifade edildi.

Mevduat hesaplama işlemi Hangimevduat.com’da.

 

İlgili Yazılar :