Merkez Bankası Yeni Dolar Stratejisi

Paylaş Dolar fiyatı son dönemde özellikle Gezi Parkı olayları sonrasında diğer yatırım araçları aksine riskli bir yükseliş eğilimine girdi. Bunu...

Dolar fiyatı son dönemde özellikle Gezi Parkı olayları sonrasında diğer yatırım araçları aksine riskli bir yükseliş eğilimine girdi. Bunu önlemek isteyen Merkez Bankası da bugüne dek birkaç döviz satım ihalesi ile müdahale etmişti. Ancak bunlar yeterli olmayınca şimdi plan değişikliğine gidiyor.

Merkez Bankası’ndan Yeni Dolar Müdahalesi 

Merkez Bankası dolar kuru üzerindeki müdahaleleri için geçtiğimiz hafta gün içerisinde ek sıkıştırma işlemleri ve döviz satım ihalesi ile sakinleştirmeye çalışmıştı ve şimdi de yeni bir strateji hazırlıyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tarafından geçtiğimiz Cuma yapılan yazılı açıklamada politika faizi üzerinden fonlama yapılacağı kamuoyuna açıklanmıştı. Bugün yapılan açıklamaya göre de politika faizinden fonlama yapılan her gün içerisinde yalnızca bir kez döviz satım ihalesi gerçekleştirileceği bildirildi.

Borsa Düştü, Dolar Zirve Yaptı 

Döviz satım ihalesi ile ilgili olarak gün içinde yapılacak ihale tutarı için en az 150 milyon dolar olarak belirlendi. Bu sayede Merkez Bankası döviz satım müdahalesi 150 milyon dolar altına düşmeyecek.

Dolar Fiyatı

Dolar fiyatı geçtiğimiz Cuma gününe göre yükseliş göstererek 1.9450 TL’den açılmıştı ancak söz konusu açıklama sonrasında yatay seyirle 1.9440 TL seviyelerine çekildi.

Hangimevduat.com olarak döviz kurları, döviz piyasası haberleri ile 7/24 anlık olarak hizmetinizdeyiz.

 

İlgili Yazılar :