Merkez Bankası’ndan Faiz Kararları

Paylaş Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından periyodik olarak düzenlenen Merkez Bankası faiz toplantısı için yılın ikinci toplantısı gerçekleşti....

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından periyodik olarak düzenlenen Merkez Bankası faiz toplantısı için yılın ikinci toplantısı gerçekleşti. Toplantıda daha önceden de beklendiği üzere politika faizi % 5,5’te sabit kaldı. Zorunlu karşılıklar için ise yükseliş kararı alan Merkez Bankası, 6 aya kadar vadeli mevduat için munzam karşılıkları % 8,25’ten % 8,5’a, TL cinsinden mevduat için ise % 11,25 oranından % 11,5’a çıkardı.

TL Değerleniyor Mu? 

Borçlanma Faiz Oranı Düşürüldü

Bankalar için çok da sevindirici olmayan Merkez Bankası kararları uyarınca borçlanma faiz oranı da % 8,5’e ve borç verme oranı % 4,5’a düşürüldü. Uzmanlara göre bankalar için bir tür “Daha fazla kredi verebilirsiniz” mesajı olan bu kararlar, mevduat maliyetini artırıyor.

Finansbank Çift Sarılı Hesap 

Döviz Fiyatı Karardan Etkilendi

Söz konusu Merkez Bankası kararları, döviz fiyatlarını da etkiledi. Dolar fiyatı karardan hemen önce 1.77 sınırındayken karar sonrası 1.7779 TL’ye yükseldi. Gösterge tahvilin yeniden ihracında faiz de % 5,73 ile tarihin en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Borsa Yükselişte

Karardan etkilenen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 2.seans itibariyle ilk seans kapanışının 243 puan üzerinden başladı.

2013 yılının vadeli mevduat başta olmak üzere yatırım için önemli bir yıl olduğuna dikkat çeken uzmanlar, mevduat hesapları konusunda yatırımcıları teşvik etmek gerektiğini söylüyorlar. Siz de vadeli mevduat hesabı ile birikim yapmayı düşünüyorsanız bütçenize uygun mevduat faizleri için Hangimevduat.com mevduat hesaplama sayfasını 7/24 ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar :