Mevduat Faiz Getirisi Hesaplama

Paylaş Mevduat faiz getirisi hesaplama işleminin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgileri sizin için derledik. Mevduat hesaplarınızın faiz getirisi anlaşma yaptığınız...

Mevduat faiz getirisi hesaplama işleminin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgileri sizin için derledik.

Mevduat hesaplarınızın faiz getirisi anlaşma yaptığınız bankanın uyguladığı mevduat faiz oranlarına göre değişiklik gösterir. Bu yüzden mevduat hesabınızdan elde edeeğiniz faiz geliri anlaşma yaptığınız bankaya göre ve vade süresine göre değişiklik gösterir. Mevduat hesabı açtırmadan önce Hangimevduat.com üzerinden mevduat faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Mevduat hesabınızdan elde edeceğiniz faiz miktarı vade süresine göre değişiklik gösterir. Vade süreniz uzadıkça kazancınız artacaktır. Vade süreniz sonunda elde edeceğiniz kâr üzeriden stopaj kesintisi yapılır. Stopaj kesintisinin oranı vade süresine göre değişiklik gösterir. 6 aya kadar %15, 6 ay – 1 yıl arası %12, 1 yıldan uzun vade sürelerinde ise %10 oranında stopaj kesintisi yapılır. Stopaj kesintileri ile ilgili detaylı bilgileri Stopaj Nedir yazımızdan edinebilirsiniz.

Mevduat faiz hesaplama işlemi yapmak için öncelikle ana paranızı belirleyin. Örneğin ana paranız 50.000 TL olsun. Hesap açtığınız bankanın 30 günlük vade için %10 verdiğini varsaydığımızda 30 günün sonunda elde ettiğiniz brüt kazanç 412,35 TL olacaktır. 6 aydan az olduğu için %15 oranında stopaj kesintisi uygulanır, yani 61,85 TL. Stopaj kesintisinden sonra elinizde kalan net kazanç 350,50 TL olmaktadır. Yani 50.000 TL ile 30 günlük vade sonucunda paranız 50.350,50 TL olmuş olur. 

İlgili Yazılar :