Mevduat Faizleri Düşüyor, Yatırım Yön Değiştiriyor

Paylaş Mevduat faiz oranları düşüyor! Mevduat faizleri net %6’ya, bono faizi ise %6’nın da altına indi. Yıl sonu enflasyon rakamı...

Mevduat faiz oranları düşüyor! Mevduat faizleri net %6’ya, bono faizi ise %6’nın da altına indi. Yıl sonu enflasyon rakamı için ise beklenti %6,5 civarında olması yönünde.

Faiz oranları gerilemesinden ötürü ayda asgari ücret kadar gelir edebilmek için 200.000 liraya ihtiyaç duyuluyor. Yüksek faiz ile kazanmaya alışanlar için ortaya çıkan bu olumsuz tablo karşısında yatırımlar yönünü şaşırmış gibi görünüyor. Peki eldeki birikmiş para nasıl değerlendirmeli? Birikimlerin zaman içerisinde erimemesi için nereye yatırım yapmalı?

Bono alınabilir ancak kısa vadede elden çıkarmak, uzmanlara göre risk içerir. Zarar etme ihtimali yüksek olabilir. Buna karşın enflasyona endeksli kağıtlar satın alınarak paranın değeri korunabilir.

Dövize yatırım yaparken doların en doğru zaman dilimlerinde dahi alım satım yapılırken çok fazla kazandırmadığı hatırlanmalı. Yine de iyi zamanlama sayesinde zarar etmeden ufak değerlerde de olsa artış elde edilebilir.

Altın fiyatları konusunda bilgi almak için ise ilgili makalelerimizi takip edebilirsiniz. 

İlgili Yazılar :