Mevduat ve Kredide Serbest Dolaşıma Az Kaldı

Paylaş Finansal İstikrar Komitesi İlkeleri adı verilen maddeleri uygulamaya koymak ve bankaların bazı uygulamalarından tüketiciyi korumak için hazırlanan eylem planının...

Finansal İstikrar Komitesi İlkeleri adı verilen maddeleri uygulamaya koymak ve bankaların bazı uygulamalarından tüketiciyi korumak için hazırlanan eylem planının çalışmaları, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından bir süredir hazırlanıyordu.

Kredi ve Mevduatta Başka Bankaya Taşınma Hakı

G-20 tavsiyeleri kapsamında düzenlenen ve hazırlanan eylem planı, kredi ve mevduat uygulamalarında, daha çok avantaj sağlayan başka bir bankaya tüketicinin taşınması hakkını sağlayacak.

2012’nin yaz ayları başında geçilecek küresel bankacılık sistemi Basel 2 kapsamındaki düzenlemelerden birisi olan bu serbest dolaşım hakkını geçen haftalarda sunulan 2011 faaliyet raporu içeriği ile BDDK Başkanı Tevfik Bilgin bizzat açıklamıştı.

“Finansal Tüketicinin Korunması Planı”

Bugüne kadar az bahsi geçen bu plan, yetkili kişi ve kuruluşlar tarafından ekonomik kriz nedeniyle hazırlandı. ABD ve Avrupa’da uygulanmaya başlanan ve G-20 Komitesi’nce de tavsiye edilen bu eylem planı, OECD ve Finansal İstikrar Komitesi’nin prensiplerini taşıyor. Türkiye’de BDDK tarafından hazırlanan plan, hükümet onayına sunulmakla birlikte hükümet tarafından kabul edilmese dahi, BDDK özerk yetki alanında uygulanacak.

Ücretsiz Hesap Taşıma Hakkı Gelecek

Söz konusu bu eylem planı ile birlikte birçok hakka kavuşacak olan tüketiciler için bu haklardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

-Bankalar şeffaflaşacak ve bu sayede muhtemel riskler müşterilerle paylaşılabilecek.
-Kullanıcı, kullanmakta olduğu hesap ya da krediyi istediği bir başka bankaya ücretsiz olarak transfer edebilecek
-Bankalar, kendi kredi karşılaştırma listelerini ve faiz oranlarını müşterilere sunacak
-Tüketicinin, 3 ile 5 gün arası bir sürede aldığı krediden vazgeçme hakkı olabilecek.

 

İlgili Yazılar :