Mevduat Zengini İstanbul

Paylaş Mevduat 2012 ilk yarı verileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından açıklandı. Türkiye’de toplam mevduat 684 milyar 162 milyon...

Mevduat 2012 ilk yarı verileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından açıklandı. Türkiye’de toplam mevduat 684 milyar 162 milyon 647 bin lira olarak hesaplandı.

Türkiye Mevduat Zengini İl İstanbul

İstanbul, Türkiye mevduat zengini il olurken, ipi açık ara bir şekilde göğüsledi: Kişi başı 23 bin 438 lira. Megakenti, Başkent Ankara, Ege’nin İncisi İzmir ve Bursa izledi. Antalya ise 4. sırada yer aldı.

İstanbul’daki toplam mevduat yılın ilk altı ayında toplam 319,3 milyar liraya ulaştı. Ankara’da 109,9 milyar lira, İzmir’de 38,9 milyar lira oldu. Bursa’da ise bu rakam 16,7 milyar lira, Antalya’da 16,4 milyar lira olarak açıklandı.

Kişi Başı Mevduat

Kişi başı mevduat hesabına bakıldığında İstanbul yine ilk sırada yer alırken, Ankara’nın sıkı takipte olduğu görülüyor. İstanbul’da kişi başı mevduat miktarı 23 bin 438 lira iken Ankara’da 22 bin 464 lira. Yine üçüncü sırada yer alan İzmir’in ise oldukça geride kaldığı görülüyor: 9 bin 827 lira. İzmir’i Muğla ve Antalya izliyor.

En Düşük Mevduat Rakamları Doğu’da

Muş’ta kişi başı mevduat hesabı 2012 yılının ilk yarısında 788 lira’da kalırken, bu ilimizi Şırnak, Ağrı, Urfa ve Bitlis izledi.

En Borçlu İller

Kişi başı en çok borcu bulunan il yine İstanbul olurken; Ankara, Antalya, Denizli ve Adana diğer borçlu iller arasında yer aldılar. En az borcu olan iller ise yine Doğu’da yer aldılar: Bingöl, Hakkari, Ağrı, Bitlis ve Siirt.

Mevduat Hesabı Oluşturmak, Güvence Yaratmaktır

Vadeli mevduat hesabı ya da vadesiz mevduat hesabı… Aslında tercihiniz ne yönde olursa olsun bir mevduat hesabı oluşturmak, geleceğinizi güvence altına almak adına atılmış bir adımdır.  Bu doğrultuda bir düşünceniz var ancak karar vermekte sıkıntı çekiyorsanız, hangimevduat.com makalelerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. 

İlgili Yazılar :