Mevduatta Stopaj İndirimi

Paylaş Mevduatta stopaj indirimi! Mevduat hesabı olanlar için iyi haber geldi… Birikimlerini Türk Lirası (TL) olarak değerlendiren mevduat sahipleri, uzun...

Mevduatta stopaj indirimi!

Mevduat hesabı olanlar için iyi haber geldi… Birikimlerini Türk Lirası (TL) olarak değerlendiren mevduat sahipleri, uzun vadeli hesaplarda stopaj indirimi için hak kazanacaklar. Yani uzun vadeli mevduat hesabı olanlar vergi indirimi almış olacaklar. 6 ay – 1 yıl arası vadeler için stopaj oranı%12 olarak, 12 aydan uzun vadeler için ise %10 olarak belirlendi.

Mevduat stopaj oranları düzenlemeden önce tüm vadeli mevduat hesapları için %15 olarak uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile erken para çekimlerinde de kolaylık sağlanmış oluyor.

Ana para çekme hakkı da geldi. 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesabı olanlar, bir senede 2 kez ana parayı kullanma hakkına sahip olacaklar.

Döviz mevduat hesabı olanlar için ise kötü haberler var! Döviz için ödenen kâr payından kesilen stopaj oranı 6 aya kadar olan vadelerde %18’e çıktı. 6 ay – 12 ay arası vadeler için %15 stopaj, 1 yıldan uzun vadelere sahip döviz hesapları için ise % 13 stopaj kesintisi uygulanacak. 

 

İlgili Yazılar :